Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-10-26 | Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy

U kartografów o kartogramie


Kartogram to popularna i graficznie bardzo prosta metoda prezentacji kartograficznej. Jak udowadniała jednak podczas dzisiejszego (26 października) otwartego zebrania w Katedrze Kartografii UW Marta Tomaszewska, opracowanie i percepcja tego typu map to zagadnienia na tyle złożone, że nadal są one przedmiotem wielu zaciętych sporów i dyskusji naukowych.

Zarówno w polskich, jak i zagranicznych podręcznikach kartograficznych można na ogół przeczytać, że kartogram może prezentować wyłącznie dane względne, najlepiej zaś jeżeli mianownikiem tych wartości jest powierzchnia pola podstawowego. Większość kartografów dopuszcza także, gdy dane przeliczone są np. na liczbę ludności, samochodów, łóżek szpitalnych itp. Powszechny jest również pogląd, że wartości bezwzględne nie powinny być prezentowane kartogramicznie, chyba że odnoszą się do pół o jednakowej powierzchni.

Marta Tomaszewska (doktorantka KK UW) przekonywała jednak, że reguły te zbytnio upraszczają całe zagadnienie. Przykładowo „procent produkcji przemysłowej w regionie w stosunku do całego kraju” to teoretycznie wartość względna, a w praktyce jest to porównanie dwóch wartości bezwzględnych – do kartogramu teoretycznie się więc nie nadaje. Złożoność zagadnienia ujęcia danych dla tej metody prelegentka zilustrowała dwiema mapami prezentującymi liczbę chorych na AIDS. Na tej, gdzie wartość ta miała charakter bezwzględny (a więc po prostu liczba chorych w kraju), zdecydowanie wyróżniały się Indie. W przypadku drugiej mapy do prezentacji zagadnienia, zgodnie z teorią kartograficzną, wykorzystano dane względne (tj. udział chorych w wybranej grupie wiekowej). Z uwagi na dużą liczbę ludności Indię się na niej już nie wyróżniały, a najintensywniejsza barwa charakteryzowała kraje afrykańskie. Jak podsumowała Marta Tomaszewska, dla organizacji charytatywnych, które chcą oszacować zapotrzebowanie na pomoc w poszczególnych krajach bardziej praktyczna okaże się mapa z teoretycznego punktu widzenia niepoprawna kartograficznie. Nie można więc jednoznacznie zawyrokować, że dane bezwzględne są w przypadku kartogramu błędem.

Dla osób, dla których to proste wnioskowanie okazało się nieprzekonujące, Marta Tomaszewska przytoczyła wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród 130 studentów I roku geografii i gospodarki przestrzennej. Zbadała ona poprawność interpretacji czterech typów kartogramów: gdy prezentują one dane względne odniesione do powierzchni, inne dane względne, a także dane bezwzględne odniesione do pól o równej i różnej powierzchni. Ku zaskoczeniu okazało się, że najgorzej czytane były mapy z II kategorii, a kartogramy prezentujące dane bezwzględne były relatywnie zrozumiałe.

Z rozważań tych można wyciągnąć dwa wnioski. Po pierwsze, o tym, czy kartogram jest poprawny lub błędny, decyduje w dużym stopniu przeznaczenie mapy. Po drugie, przy rozważaniach metodycznych na temat tej metody posługiwanie się podziałem na dane względne i bezwzględne jest zbytnim uproszczeniem. Marta Tomaszewska zaproponowała w jego miejsce nową typologię sposobów ujęcia danych, o której szerzej można przeczytać w najnowszym numerze „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” (tom 41 nr 3).

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Ruszają otwarte zebrania kartografów na UW

Katedra Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na cykl czterech otwartych zebrań. Pierwsze...

Nowości kartograficzne od maja 2008 r.

Jak co roku ostatnie w roku akademickim zebranie otwarte organizowane przez Katedrę Kartografii Uniwersytetu...

Kartografowie o dokładności map turystycznych

Wczoraj (20 kwietnia) odbyło się trzecie w tym semestrze zebranie otwarte zorganizowane przez Katedrę...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
oznaczenia: B, L i H to odpowiednio ? szerokość i długość geodezyjna oraz wysokość elipsoidalna?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zdzisław Adamczewski (1931-2018)

Zdzisław Adamczewski (1931-2018)
Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, prorektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Urodził się 29 listopada 1931 r. w Swędowie (woj. łódzkie). W latach 1951-56 studiował na Wydziale Geodezyjnym...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1934
Profesor Moskiewskiego Instytutu Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii - F.W. Drobyszew skonstruował stereometr - urządzenie do opracowania rzeźby metodą różnicową.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2