Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-10-22| GNSS, GIS, Firma, Software, Instytucje, Imprezy

Rozstrzygnięto europejski konkurs satelitarny


Wczoraj (21 października) podczas uroczystej gali w Monachium wręczono nagrodę główną w konkursie „European Satellite Navigation Competition 2009” na najlepszy pomysł na urządzenie bądź usługę funkcjonującą na bazie technologii nawigacyjnych. 289 uczestników z 30 krajów walczyło również o 8 nagród specjalnych (przyznawanych przez sponsorów) oraz 17 nagród regionalnych (przyznawanych przez władze samorządowe).

Nagrodę główną, 20 tys. euro oraz pomoc przy realizacji projektu zgarnęła hiszpańska firma Osmógrafo. Zwycięzca wyróżniony został za projekt systemu wspomagania akcji ratunkowych z udziałem psów tropiących. Wykorzystuje on nie tylko system GPS do lokalizowania zwierząt, lecz także informacje o prędkości i kierunku wiatru. Jak udowodniła firma Osmógrafo, integracja tych danych pozwala na efektywniejsze zarządzanie akcją ratunkową i posyłanie psów tam, skąd zapachy nie były jeszcze przez nie analizowane. Projekt był realizowany w ramach VI Programu Ramowego UE wspólnie z hiszpańską firmą GMV, za co otrzymała ona nagrodę specjalną w kategorii safety-of-life (sponsorzy: Imade, Deimos, INDRA) oraz nagrodę regionalną przyznaną przez władze Madrytu.

Pozostali wyróżnieni to:
• Firma Aiperon z Monachium w kategorii satellite aided e-healt sollution (sponsor: T-Systems) za system AiperCare przeznaczony do zdalnej opieki nad seniorami. Łączy on technologię GNSS z czujnikami ruchu, dzięki czemu może automatycznie informować opiekunów osób starszych o nietypowych zdarzeniach.
• Uniwersytet Techniczny Aachen w kategorii system bezpieczeństwa (sponsor: DLR) za system precyzyjnego monitorowania pociągów w ramach Europejskiego Systemu Kontroli Kolei (ETCS). Projekt ten został wyróżniony również nagrodą regionalną Nadrenii Półnonej-Westfalii.
• Zespół NOGAGO, który otrzymał nagrodę ESA za precyzyjny system nawigacyjny dla smartfonów. Agencja doceniła w szczególności „wykorzystanie unikalnych właściwości systemu EGNOS”.
• Tajwański zespół z Industrial Technology Research Institute (ITRI) w kategorii serwisy lokalizacyjne (sponsor: Navteq) za wbudowaną w zegarki usługę TravMatedo do oprowadzania wycieczek w czasie rzeczywistym po atrakcjach turystycznych. Oprócz nagrody finansowej laureaci otrzymali nagrodę regionalną Tajwanu, a także będą uczestniczyć w 12-miesięcznym „inkubatorze przedsiębiorczości” organizowanych przez Navteq.
• Niemiecka firma PostTim, która otrzymała nagrodę innowacyjności ESA za oprogramowanie do zapewniania milimetrowej dokładności pozycjonowania dla wszystkich użytkowników globalnych systemów nawigacji satelitarnej.
• Projekt GeoSeal nagrodzony w kategorii rozwiązań dla bezpieczeństwa w sektorze transportu i logistyki (sponsor: SatNav MIT BW). Rozwiązanie to pomaga monitorować i zapobiegać rozprzestrzenianiu towarów niebezpiecznych oraz podróbek. Projekt otrzymał także nagrodę regionalną Dolnej Saksonii.
• Projekt French start-up Atmosphere, który otrzymał nagrodę GMES Masters za system monitorowania atmosfery przy wykorzystaniu danych zbieranych z pokładów prywatnych samolotów. Dzięki wyróżnionemu rozwiązaniu tak zebrane informacje są przekazywane innym uczestnikom ruchu lotniczego. Projekt ten doceniły także władze regionu Nicei i Sophia Antipolis.

Nagrody regionalne otrzymali ponadto:
• Australijsko-niemiecka firma Pocketweb za lokalizacyjny portal społecznościowy dla kierowców ciężarówek „Hammer Crowd” (region wyróżniający: Australia).
• Niemiecki zespół GUIGO za urządzenie nawigacyjne GUIding GOggles przeznaczone dla uczestników regat (Badenia-Wittembergia).


• Niemiecki Instytut IML oraz firma pro time GmbH za system Avalache Rescue Navigator przeznaczony do szybkiego i precyzyjnego lokalizowania ofiar lawin śnieżnych (Bawaria).

• grupa trzech holenderskich studentów za opracowanie urządzenia SnowMate do mierzenia m.in. prędkości, kursu oraz generowania profili terenowych podczas zjazdów narciarskich. W razie potrzeby urządzenie umożliwia również lokalizowanie ofiar lawin śnieżnych (Południowa Holandia).
• Firma iSaski za skomputeryzowany system do precyzyjnego lokalizowania pozycji statków przybijających do portowego nabrzeża (Kraj Basków).
• Izraelska firma Dimension 4 Ltd za skonstrowanie zegara atomowego na bazie krzemowego chipu. Urządzenie to wyróżnia bardzo wysoka precyzja oraz stosunkowo niska cena (Izrael).
• Livio Marradi z Thales Alenia Space Italia za opracowanie otwartej architektury odbiornika GNSS kompatybilnego z sygnałami GPS, Galileo i EGNOS (Lombardia).
• Konsorcjum czterech czeskich spółek (COMINFO, MacTech City, Medetron i TOUMAZ Technology) za opracowanie zintegrowanego systemu monitoringu prenatalnego INPRESOL, który powiadamia odpowiednie służby o czasie i lokalizacji przedwczesnego porodu (Praga).
• Guido M. Schuster z Wyższej Szkoły Technologicznej (HST) w Raperswilu za EveDars – samochodowy system nawigacji pozwalający zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 25% (Szwajcaria).
• Firma Mudlark za grę lokalizacyjną Heartlands, w której ciało gracza staje się joystickiem (Wielka Brytania).
• Firma Galileo Geosystems S.L. za inteligentną i bezprzewodową sieć mikroodbiorników GNSS do monitorowania katastrof, takich jak pożary czy wycieki toksycznych substancji (Walencja).

Początek siódmej edycji konkursu „European Satellite Navigation Competition” inaugurować będzie konferencja, która odbędzie się w Brukseli w dniach 3-5 marca 2010 roku.

Źródło: Galileo Masters


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama