Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-10-13| GNSS, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Instytucje

NASA rozpoczyna badania na Antarktydzie


NASA rozpoczęła badania na Antarktydzie. Ich celem jest ocena zmian grubości lodu oraz monitoring ruchu lodowców.

Wczoraj, 12 października, samolot DC-8 doleciał do Punta Arenas w Chile. Tam naukowcy zakładają bazę i wykonają 17 lotów nad zachodnią częścią Antarktydy. DC-8 wyposażony jest w skaner laserowy ATM (Airborne Topographic Mapper), którego zadaniem ma być pomiar powierzchni lądolodu. Ponadto użyty zostanie m.in. radar MCRDS (Multichannel Coherent Radar Depth Sounder), który zbada grubość lodu i ukształtowanie terenu pod jego powierzchnią.

Uzyskane dzięki nalotom pomiary będą uzupełnieniem dla pozyskiwanych od 2003 roku zdjęć przez satelitę ICESat (Ice, Cloud and land Elevation Satellite). Aparat ten ma precyzyjne urządzenia do badania lodu, m.in. lidar GLAS (Geoscience Laser Altimeter System), za pomocą którego badana jest powierzchnia lodowców.

Obecnie prowadzone badania zachodniej części Antarktydy stanowią część projektu Ice Bridge prowadzonego przez NASA i potrwają do połowy listopada br. Natomiast cały program ma na celu zbadanie wszystkich obszarów polarnych Ziemi. Rozpoczęto go badaniami lodów Grenlandii i Oceanu Arktycznego na początku tego roku, a jego zakończenie przewidywane jest na 2014 rok.

Źródło: NASA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS