wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-09-14| GIS, Mapy, Teledetekcja

Laserem w lodowiecPowstała pierwsza kompletna mapa jezior położonych pod lodowcami Antarktydy. Z jej analizy wynika, że subglacjalna sieć hydrologiczna tego kontynentu jest dużo bardziej dynamiczna, niż sądzono dotychczas. Może to mieć istotne znaczenie dla tempa wzrostu poziomu oceanu światowego.

Autorem opracowania jest zespół Jana Joughin z Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle. Bazując na danych ze skaningu laserowego systemu GLAS (Geoscience Laser Altimeter System) zainstalowanego na pokładzie satelity ICESat, naukowcy skartowali 124 jeziora podlodowcowe na obszarze całego kontynentu. Stanowiąc warstwę poślizgową na styku lodowca z podłożem, mogą one odgrywać ważną rolę w regulowaniu prędkości spływu lądolodów do oceanu i tempa jego topnienia.
Z obserwacji wynika również, że dynamika hydrologiczna jezior położonych w strefie przybrzeżnej jest dużo większa w stosunku do obiektów znajdujących się wewnątrz kontynentu. Odkryto także sieć połączeń pomiędzy jeziorami, którą tworzą osiągające długość setek kilometrów kanały. Ilość niesionej przez nie wody porównywalna jest z rzekami na powierzchni lodowców.

Źródło: New Scientist


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt