Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-10-12| GNSS, Sprzęt, Prawo, Software, Instytucje

Drogówka poluje na piratów... satelitarnych


Katowickie wydanie Gazety Wyborczej przestrzega, że śląska policja rozpoczęła właśnie akcję sprawdzania legalności urządzeń GPS oraz zainstalowanych na nich aplikacji mapowych. Za posiadanie pirackiego oprogramowania lub sprzętu grozi do 5 lat więzienia.

Policjanci zapewniają, że akcja jest wyłącznie częścią rutynowej kontroli drogowej. Jak wygląda to w praktyce? W przypadku legalności sprzętu oficerowie sprawdzają przez radio, czy GPS nie znajduje się na liście przedmiotów skradzionych. Sprawa kontroli oprogramowania jest jednak nieco bardziej złożona. Jeśli ktoś ma urządzenie z kartą SD, to policjanci sprawdzają wybity na niej numer licencyjny. W innych przypadkach oficerowie, gdy mają podejrzenia co do legalności map, mogą zarekwirować urządzenie do dalszej kontroli. Dlatego najlepiej mieć przy sobie paragon zakupu oprogramowania. W nieoficjalnych rozmowach z dziennikarzami „Gazety Wyborczej” policjanci przyznają jednak, że pomysł tego typu kontroli nie przypadł im do gustu.

Według szacunkowych danych producentów i dystrybutorów nawigacji satelitarnej pirackie oprogramowanie zainstalowane jest już w co piątym urządzeniu. Pierwsze kontrole legalności GPS-ów od początku sierpnia prowadzi policja lubuska. Wyniki nie są jednak rewelacyjne. Jak dotąd zatrzymano tylko jedną osobę.

Źródło: Gazeta Wyborcza – Katowice


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS