Wtorek (29 września) był pierwszym dniem DGI CEE – konferencji poświęconej zagadnieniom integracji systemów informacji geograficznej w zakresie obronności i działań militarnych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz ich dostosowania do standardów Unii Europejskiej i NATO.
Spotkanie odbywa się w urokliwym otoczeniu Starego Miasta czeskiej Pragi. Problemy poruszane na dzisiejszych prelekcjach były jednak dalekie od tego – dotyczyły głównie zastosowania i rozwoju technik GIS w wojsku na przykładzie różnych państw europejskich.
Największe zainteresowanie wzbudził referat Chrisa Dormana, przedstawiciela firmy ESRI, konsultanta ds. związanych z obronnością, który przedstawił wykorzystanie technologii GIS do wykrywania potencjalnych miejsc budowy i przechowywania bomb atomowych w Iranie. Dorman zaprezentował poszczególne etapy takiej analizy: od opracowania mapy możliwych miejsc budowy bomby na podstawie wybranych parametrów (np.: gęstości zaludnienia, możliwości dojazdu, odległości od granic kraju) przez analizę zdjęć satelitarnych po szczegółową interpretację wysokorozdzielczych zdjęć satelitarnych podejrzanych obiektów. Metoda ta, dzięki oprogramowaniu GIS i opracowanym modelom, jest szybka i skuteczna.

Jan Stankovi