Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-09-29| Firma, Prawo, Instytucje

Założenia ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej



Opublikowano założenia do projektu ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej. Do tej pory zagadnienia te nie były uregulowane przepisami prawa. Nowe przepisy nie będą naruszały zasad przygotowywanej właśnie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej.

Celem projektowanej ustawy jest implementacja dyrektywy 2003/98/WE Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego, w szczególności w działaniach społecznych i gospodarczych. Ma to poprawić konkurencyjność tych przedsiębiorców, których produkty i usługi bazują na informacji sektora publicznego.

W ustawie określone zostaną tryby przekazywania zainteresowanym informacji do ponownego wykorzystania oraz zasady korzystania z informacji uzyskanych tą drogą.
Nowy akt będzie oddziaływał na podmioty wykonujące zadania publiczne oraz podmioty uprawnione do ponownego wykorzystania informacji publicznych. Niezbędne stanie się ujednolicenie zapisów z obowiązującą obecnie ustawą o dostępnie do informacji publicznej. Zmienione w niej zostaną definicje „informacji publicznej” i „dokumentu urzędowego”.

Przepisy nowej ustawy nie będą stosowane do materiałów archiwalnych znajdujących się w archiwach państwowych i informacji publicznych będących w posiadaniu m.in.: publicznego radia i telewizji, instytucji kultury, szkół wyższych, PAN. Ponownemu wykorzystaniu nie będą podlegać utwory i bazy danych, do których prawa własności intelektualnej przysługują podmiotom trzecim, oraz informacje publiczne, do których dostęp jest wyłączony na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej lub innych ustaw.

Ustawa nie będzie naruszała przepisów ustawy ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej oraz innych ustaw określających zasady wykorzystania informacji publicznej, pod warunkiem jednak, że gwarantują one zasady ustalania opłat, przejrzystości, niedyskryminacji, co najmniej takie, jak przewidziane w proponowanej ustawie.
Projektowana ustawa nie przesądza kwestii odpłatności i pozostawia je ustawom szczególnym, a gdy te nie regulują problemu – decyzji podmiotu zobowiązanego.
Dla łatwego odnalezienia przez użytkownika stosownych informacji na stronach Biuletynów Informacji Publicznej pojawi się nowa kategoria „Ponowne wykorzystanie informacji publicznej”.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama