wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Skaning lotniczy Nysy
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-09-25| GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Instytucje

Dzięki satelitom odkryto wodę na Księżycu


Zdjęcia wykonane przez indyjskiego satelitę Chandrayaan-1 pozwoliły naukowcom z NASA stwierdzić, że na naszym naturalnym satelicie znajduje się woda.

Wystrzelony rok temu Chandrayaan-1 to pierwszy indyjski satelita badający Księżyc. Indyjska sonda kosmiczna wyposażona jest w aparaturę M3 (Moon Mineralogy Mapper), która została zbudowana w celu poszukiwania wody poprzez badanie promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez wodór i minerały tlenowe na i pod powierzchnią Księżyca. Dzięki zdjęciom oraz analizom wykonanym przez Chandrayaan-1, ku zaskoczeniu naukowców, okazało się, że pokłady lodu znajdują się nie tylko w kraterach na księżycowych biegunach, ale również na nasłonecznionych powierzchniach. Co więcej, odkryto, że woda nadal powstaje. Indie zamierzają rozwijać badania Księżyca. Przygotowywana jest kolejna ekspedycja Chandrayaan-2 na lata 2011-12.


kolorem niebieskim oznaczono obszary, gdzie znajduje się lód

Źródło: NASA, GIS Education


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt