wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2009-09-25| GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Instytucje

Dzięki satelitom odkryto wodę na Księżycu


Zdjęcia wykonane przez indyjskiego satelitę Chandrayaan-1 pozwoliły naukowcom z NASA stwierdzić, że na naszym naturalnym satelicie znajduje się woda.

Wystrzelony rok temu Chandrayaan-1 to pierwszy indyjski satelita badający Księżyc. Indyjska sonda kosmiczna wyposażona jest w aparaturę M3 (Moon Mineralogy Mapper), która została zbudowana w celu poszukiwania wody poprzez badanie promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez wodór i minerały tlenowe na i pod powierzchnią Księżyca. Dzięki zdjęciom oraz analizom wykonanym przez Chandrayaan-1, ku zaskoczeniu naukowców, okazało się, że pokłady lodu znajdują się nie tylko w kraterach na księżycowych biegunach, ale również na nasłonecznionych powierzchniach. Co więcej, odkryto, że woda nadal powstaje. Indie zamierzają rozwijać badania Księżyca. Przygotowywana jest kolejna ekspedycja Chandrayaan-2 na lata 2011-12.


kolorem niebieskim oznaczono obszary, gdzie znajduje się lód

Źródło: NASA, GIS Education


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl



zobacz też:



reklama
reklama





© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt