Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-08-06| Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Chińczycy kartują Księżyc


Jak donosi agencja Xinhua, do końca września bieżącego roku Chińska Akademia Nauk opublikuje najbardziej szczegółowy numeryczny model terenu dla Księżyca.

Księżycowy NMT będzie mieć rozdzielczość 3 km. Dotychczas najbardziej szczegółowy model, będący efektem międzynarodowej współpracy, miał rozdzielczość 5 razy gorszą (15 km) i został opublikowany na początku ubiegłego roku. Dla porównania dla naszej planety można bezpłatnie ściągnąć globalne modele o rozdzielczości 30 m (ASTER GDEM). Opracowanie chińskich naukowców jest efektem dwuletniej misji satelity Chang’e-1 wyposażonego m.in. w kamerę stereograficzną, radiometr mikrofalowy, spektrometr promieniowania RTG i gamma oraz detektor cząstek elementarnych. Dzięki tym urządzeniom w listopadzie 2008 r. ukończono pozyskiwanie zdjęć satelitarnych dla całego srebrnego globu o rozdzielczości 120 metrów.

NTM Księżyca zostanie wykorzystany przede wszystkim do planowania kolejnych chińskich misji. Już w 2012 r. na srebrny glob ma dolecieć bezzałogowy pojazd kołowy, w 2017 r. wysłana zostanie sonda, która po kilku miesiącach powróci na Ziemię z próbkami skał, a na lata 2025-30 zaplanowano wystrzelenie pierwszej w historii tego kraju załogowej misji na Księżyc.

JK, Xinhua


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS