Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-09-12| Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Konferencja Kalisz 2009: Problemy katastru z perspektywy administracji i firm geodezyjnych



Konferencja kaliska (10-11 września) potwierdziła, że wiele spraw związanych z katastrem wymaga pilnego załatwienia. Najważniejsze to: przekształcenie ewidencji gruntów i budynków w kataster nieruchomości zgodny z międzynarodowymi standardami oraz uregulowanie styku administracja - wykonawstwo geodezyjne. Wymaga to gruntownych zmian prawa.

Prawie 100 uczestników i ponad 20 referatów – to najkrótsze podsumowanie XIV Konferencji NT z cyklu „Kataster nieruchomości” na temat „Metody modernizacji ewidencji gruntów i budynków w świetle polityk europejskich”. Wiele wystąpień przygotowały osoby z GUGiK lub związane z urzędem (główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach Alicja Kulka, Witold Radzio, dr Ewa Wysocka, Stanisław Zaremba). Reprezentowane były także: wykonawstwo geodezyjne oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rolnictwa.

O rządowym programie ds. ZSIN i proponowanych zmianach legislacyjnych mówiła GGK Jolanta Orlińska. Przedstawiła także funkcjonalność IPE oraz zapowiedziała opracowanie modułu IPE do realizacji ustawy o ujawnianiu w księgach wieczystych praw własności nieruchomości SP i JST.
Problemy techniczne i prawne stwarza zarówno aktualizacja, jak i modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Są one szczególnie widoczne przy okazji dużych projektów realizowanych przez GUGiK oraz ARiMR. Zagadnieniem tym zajął się zespół w składzie: Stanisław Zaremba, Jacek Jarząbek, Jacek Zoń, Lidia Danielska.
Z kolei przedstawiciel wykonawstwa geodezyjnego Kazimierz Dudzik szczegółowo zajął się tematyką wsadowego zasilania baz EGiB plikami zmian z wykorzystanie standardu SWDE. Na przykładzie postępowań przetargowych na obszarze województwa pomorskiego wykazał patologie wynikające z monopolistycznych działań autorów oprogramowania EWID i nieumiejętności administracji przeciwstawienia się tym praktykom.
I wreszcie kłopotliwe zagadnienia dowolnego interpretowania regulacji prawnych dotyczących aktualizacji EGiB. W różnych częściach kraju panują różnych zwyczaje, a sprawę dodatkowo komplikują liczne wyroki sądów administracyjnych. Zespół autorów w składzie: Stanisław Cegielski, Ludmiła Pietrzak i Stanisław Zaremba zwraca uwagę na rolę decyzji administracyjnej przy wprowadzaniu zmian do EGiB.

Omawiane podczas konferencji zagadnienia podsumowano w ponad 20 wnioskach. Znalazły się wśród nich m.in.:
- Zorganizowanie w Polsce III Kongresu Katastralnego.
- Reorganizacja służby geodezyjnej i kartograficznej i utworzenie jednostki rządowej administracji katastralnej.
- Nałożenie ustawowego obowiązku harmonizowania danych, zwłaszcza przedmiotowych i podmiotowych.
- Przywrócenie w PKD działalności geodezyjnej i kartograficznej.
- Nowelizacja instrukcji G-5 i prawne wprowadzenie jej do stosowania.
- Opracowanie jednoznacznej definicji granicy prawnej i wprowadzenie jej do przepisów.
- Wprowadzenie obowiązku w zakresie trwałej stabilizacji punktów granic prawnych w ramach prac geodezyjnych tworzących takie granice.
- Uściślenie rozporządzenia w sprawie EGiB w zakresie trybu wprowadzania zmian w EGiB w dostosowaniu do istniejącego orzecznictwa sądów administracyjnych.
- Udostępnienie geodetom wglądu do akt księgi wieczystej.
- Restytuowanie instytucji mierniczego przysięgłego.
- Wprowadzenie jednego publicznego rejestru nieruchomości w miejsce katastru i kw.
- Opracowanie i przekazanie do stosowania wzorca specyfikacji na wykonanie prac związanych z modernizacją EGiB.
- Zobowiązanie autorów programów do obsługi EGiB do niezwłocznego opracowania i wdrożenia zasilania źródłowej bazy danych ewidencyjnych poprzez różnicowe pliki SWDE, których specyfikacje określił GUGiK w 2006 r.
- Opracowanie i rozpowszechnienie planów wprowadzenia zmian w formacie SWDE oraz przewidywanych nowych formatów danych geodezyjno-kartograficznych.

Organizatorami imprezy objętej patronatem GGK Jolanty Orlińskiej byli: Główna Komisja ds. Katastru Nieruchomości przy SGP, Oddział SGP w Kaliszu, Sekcja Informacji i Gospodarki Przestrzennej KG PAN oraz Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych Wielkopolski Południowej w Kaliszu.

KPK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama