|2009-09-12|
Geodezja, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster
Konferencja Kalisz 2009: Problemy katastru z perspektywy administracji i firm geodezyjnych
Konferencja kaliska (10-11 września) potwierdziła, że wiele spraw związanych z katastrem wymaga pilnego załatwienia. Najważniejsze to: przekształcenie ewidencji gruntów i budynków w kataster nieruchomości zgodny z międzynarodowymi standardami oraz uregulowanie styku administracja - wykonawstwo geodezyjne. Wymaga to gruntownych zmian prawa.
Prawie 100 uczestników i ponad 20 referatów – to najkrótsze podsumowanie XIV Konferencji NT z cyklu „Kataster nieruchomości” na temat „Metody modernizacji ewidencji gruntów i budynków w świetle polityk europejskich”. Wiele wystąpień przygotowały osoby z GUGiK lub związane z urzędem (główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek, dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach Alicja Kulka, Witold Radzio, dr Ewa Wysocka, Stanisław Zaremba). Reprezentowane były także: wykonawstwo geodezyjne oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rolnictwa.
O rządowym programie ds. ZSIN i proponowanych zmianach legislacyjnych mówiła GGK Jolanta Orlińska. Przedstawiła także funkcjonalność IPE oraz zapowiedziała opracowanie modułu IPE do realizacji ustawy o ujawnianiu w księgach wieczystych praw własności nieruchomości SP i JST. Problemy techniczne i prawne stwarza zarówno aktualizacja, jak i modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Są one szczególnie widoczne przy okazji dużych projektów realizowanych przez GUGiK oraz ARiMR. Zagadnieniem tym zajął się zespół w składzie: Stanisław Zaremba, Jacek Jarząbek, Jacek Zoń, Lidia Danielska. Z kolei przedstawiciel wykonawstwa geodezyjnego Kazimierz Dudzik szczegółowo zajął się tematyką wsadowego zasilania baz EGiB plikami zmian z wykorzystanie standardu SWDE. Na przykładzie postępowań przetargowych na obszarze województwa pomorskiego wykazał patologie wynikające z monopolistycznych działań autorów oprogramowania EWID i nieumiejętności administracji przeciwstawienia się tym praktykom. I wreszcie kłopotliwe zagadnienia dowolnego interpretowania regulacji prawnych dotyczących aktualizacji EGiB. W różnych częściach kraju panują różnych zwyczaje, a sprawę dodatkowo komplikują liczne wyroki sądów administracyjnych. Zespół autorów w składzie: Stanisław Cegielski, Ludmiła Pietrzak i Stanisław Zaremba zwraca uwagę na rolę decyzji administracyjnej przy wprowadzaniu zmian do EGiB.
Omawiane podczas konferencji zagadnienia podsumowano w ponad 20 wnioskach. Znalazły się wśród nich m.in.: - Zorganizowanie w Polsce III Kongresu Katastralnego. - Reorganizacja służby geodezyjnej i kartograficznej i utworzenie jednostki rządowej administracji katastralnej. - Nałożenie ustawowego obowiązku harmonizowania danych, zwłaszcza przedmiotowych i podmiotowych. - Przywrócenie w PKD działalności geodezyjnej i kartograficznej. - Nowelizacja instrukcji G-5 i prawne wprowadzenie jej do stosowania. - Opracowanie jednoznacznej definicji granicy prawnej i wprowadzenie jej do przepisów. - Wprowadzenie obowiązku w zakresie trwałej stabilizacji punktów granic prawnych w ramach prac geodezyjnych tworzących takie granice. - Uściślenie rozporządzenia w sprawie EGiB w zakresie trybu wprowadzania zmian w EGiB w dostosowaniu do istniejącego orzecznictwa sądów administracyjnych. - Udostępnienie geodetom wglądu do akt księgi wieczystej. - Restytuowanie instytucji mierniczego przysięgłego. - Wprowadzenie jednego publicznego rejestru nieruchomości w miejsce katastru i kw. - Opracowanie i przekazanie do stosowania wzorca specyfikacji na wykonanie prac związanych z modernizacją EGiB. - Zobowiązanie autorów programów do obsługi EGiB do niezwłocznego opracowania i wdrożenia zasilania źródłowej bazy danych ewidencyjnych poprzez różnicowe pliki SWDE, których specyfikacje określił GUGiK w 2006 r. - Opracowanie i rozpowszechnienie planów wprowadzenia zmian w formacie SWDE oraz przewidywanych nowych formatów danych geodezyjno-kartograficznych.
Organizatorami imprezy objętej patronatem GGK Jolanty Orlińskiej byli: Główna Komisja ds. Katastru Nieruchomości przy SGP, Oddział SGP w Kaliszu, Sekcja Informacji i Gospodarki Przestrzennej KG PAN oraz Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych Wielkopolski Południowej w Kaliszu.
KPK
|