Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-07-15| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje, Kataster

Mazowieckie: umowy z samorządami powiatów dotyczące rozwoju e-administracji podpisane



Przedstawiciele 36 samorządów powiatów i samorządu województwa mazowieckiego podpisali wczoraj (14 lipca) umowy dotyczące rozwoju elektronicznej administracji na Mazowszu oraz tworzenia baz wiedzy o regionie. W najbliższych dniach analogiczne umowy zostaną zawarte z blisko 300 samorządami gminnymi.

Umowy dotyczą współpracy przy realizacji dwóch projektów wpisanych do Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013: „Przyspieszenie wzrostu konkurencyjności województwa mazowieckiego, przez budowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy poprzez stworzenie zintegrowanych baz wiedzy o Mazowszu” oraz „Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa mazowieckiego wspomagającej niwelowanie dwudzielności potencjału województwa”.

Podstawowym celem pierwszego z projektów jest gromadzenie i udostępnianie w internecie aktualnych danych przestrzennych oraz dostarczanie informacji wspomagających proces zarządzania województwem. Służy do tego funkcjonujący już „Mazowiecki System Informacji Przestrzennej Gmin i Powiatów współdziałających w ramach województwa” (MSIP-GPW), który do tej pory realizowany był przez samorząd województwa przy współudziale samorządów powiatów: mińskiego, płockiego, radomskiego, miast Mławy i Ostrołęki oraz gmin Jedlińsk i Mrozy. Drugi z projektów dotyczy tworzenia e-urzędu, w skład którego wchodzą Elektroniczny Obieg Dokumentów wraz z Elektroniczną Obsługą Obywatela i systemy dziedzinowe, tj. aplikacje wykorzystywane w procesie podejmowania decyzji przez administrację publiczną.
Komunikacja z systemem odbywa się przez serwis internetowy www.wrotamazowsza.pl składający się z dwóch komponentów: Elektronicznej Skrzynki Podawczej, za pomocą której można przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego złożyć pismo w wybranym urzędzie i śledzić stan załatwiania sprawy, oraz części mapowej (MSIP-u) zapewniającej udostępnianie danych przestrzennych (bazy danych obiektów topograficznych, EGiB, mapy zasadniczej, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin itp.) oraz prowadzenie analiz za pomocą przeglądarki internetowej.

Jak podkreślił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, te projekty są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają wprowadzić standaryzację w istotnych dla województwa działaniach. Jednolite narzędzie do obsługi e-urzędów i do baz wiedzy o regionie pozwoli skuteczniej z nich korzystać, niż gdyby każdy powiat czy gmina robiły to samodzielnie. – Zazwyczaj zamienia się to bowiem w wiele różnych projektów indywidualnych, z których każdy żyje własnym życiem i trudno to potem zsynchronizować. Chodzi też o to, abyśmy wszyscy korzystali z najlepszych dostępnych praktyk, najlepszej wiedzy, żebyśmy mieli też możliwość posiłkowania się najlepszymi ekspertami. Dotychczasowe doświadczenia w realizacji tzw. projektu norweskiego realizowanego również przez dyrektora Biura Geodety Województwa Mazowieckiego Krzysztofa Mączewskiego pokazuje, że jest to dobry kierunek myślenia – dodał marszałek. Przypomnijmy, że celem projektu realizowanego z grantu norweskiego (ok. 4,5 mln euro) jest zintegrowanie/harmonizacja danych katastralnych, mapy zasadniczej i TBD oraz zmodernizowanie usług publicznych świadczonych przez służbę geodezyjną i kartograficzną.

Wartość obu projektów to 240 mln zł (dofinansowanie zUE – 204 mln zł). W ramach przedsięwzięcia do partnerów projektów zostanie dostarczony niezbędny sprzęt i oprogramowanie, odbędą się też szkolenia. Planowany termin rozpoczęcia właściwych prac projektowych dotyczących gmin i powiatów określono na przełom II i III kwartału br., a zakończenie przewidziano na koniec roku 2012.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS