Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-02-19| Sprzęt, Prawo, Instytucje, Imprezy

Projekt norweski: na tapecie modelowanie


Seminarium zorganizowane 18 lutego wspólnie przez GUGiK i Biuro Geodety Województwa Mazowieckiego poświęcone było dyskusji nad propozycjami modelowania danych zawartych w bazach danych przestrzennych, którymi zarządza służba geodezyjna i kartograficzna.

Dyskusja nad rozwiązaniami przedstawionymi podczas seminarium była ożywiona, bo temat jest kluczowy dla dalszego rozwoju baz georeferencyjnych w Polsce, a propozycje wykonawców wyszły daleko poza wyobrażenia licznie przybyłych gości.

Model opracowano w ramach prac eksperckich prowadzonych przez firmę OPEGIEKA Elbląg na zlecenie BGWM dla tzw. projektu norweskiego. Jego celem jest, w dużym skrócie, zintegrowanie (harmonizacja) danych katastralnych, mapy zasadniczej i TBD plus zmodernizowanie usług publicznych świadczonych przez służbę geodezyjną i kartograficzną. W projekt zaangażowane są, poza marszałkowskim Biurem Geodety Województwa Mazowieckiego, starostwa w Płocku i Piasecznie oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Norweski grant (4,5 mln euro) finansuje projekt w 85%. Resztę pokrywają UM Województwa Mazowieckiego i wspomniane starostwa.

Pomysł na zharmonizowanie (czytaj: uporządkowanie) baz danych przedstawiony przez ekipę z Elbląga sięga do samych podstaw. Ponieważ mówimy o bazach cyfrowych, to do ich spójności, o którą nam przecież chodzi, nie dojdziemy bez „wymodelowania” całego naszego georeferencyjnego inwentarza (danych oraz zachodzących procesów). Naszą bazodanową rzeczywistość trzeba więc opisać za pomocą odpowiednich diagramów, będących podstawą języka UML, czyli zunifikowanego języka modelowania służącego do tworzenia obiektowo zorientowanych systemów. Jeśli tego nie zrobimy nie będziemy w stanie komunikować się „georeferencyjnie” nie tylko ze światem zewnętrznym (projektantami, GIS-owcami, geografami itd.), ale wkrótce i między sobą. Trzeba zatem wyspecyfikować obiekty, które nas interesują, określić ich atrybuty, zdefiniować klasy, czyli zbiory obiektów, opisać związki/relacje pomiędzy poszczególnymi obiektami czy klasami, powiązać diagramy w pakiety itd. W skrócie: trzeba opisać językiem informatycznym, co ma robić system, który chcemy zbudować.

Sprawa byłaby w miarę prosta, gdybyśmy mieli zagospodarować dziewicze tereny. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Modelowanie należy przeprowadzić tak, by udało się zaadaptować jak najwięcej istniejących już przecież elementów. Różne „obiekty”, „klasy” czy „relacje”, o których była mowa wcześniej, są składowymi każdej z istniejących baz. Co więcej, cały proces będzie wymagał także dokonania zmian w obowiązujących przepisach. Po reakcji części sali wydaje się, że będzie to najtrudniejsze zadanie do wykonania. Trudne do przełknięcia będzie także zwiększenie liczby atrybutów niektórych obiektów (i to nie tylko ze względu na koszty takiej operacji).
Zbudowanie nowego modelu danych geodezyjnych będzie wymagało od GUGiK, BGWM i wykonawcy zadania zarówno niezwykłej determinacji i nieszablonowego myślenia, jak i pójścia na pewne kompromisy.

(Zagadnienia związane z modelowaniem danych, podstawami języka UML i norm ISO 19100, a także projektowany model danych są (lub będą) dostępne na stronie internetowej www.geointegracja.com.pl utworzonej przez BGWM do celów szkoleniowych.)

Więcej o problemie modelowania w marcowym GEODECIE

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama