Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-12-09 | Geodezja, GIS, Ludzie, Instytucje, Imprezy

O harmonizacji baz geodezyjnych na Mazowszu


Harmonizacja baz danych referencyjnych była tematem konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (Warszawa, 8 grudnia). Problem integracji geodezyjnych baz danych jest kluczowym elementem projektu realizowanego obecnie na Mazowszu w ramach tzw. mechanizmu norweskiego.

Norweski grant o wartości 4,5 mln euro stanowi aż 85% wartości projektu pod nazwą „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i TBD oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez służbę geodezyjną i kartograficzną”. Projekt ma na celu usprawnienie działalności administracji publicznej w zakresie udostępniania i aktualizowania: bazy EGiB, mapy zasadniczej, ewidencji sieci uzbrojenia terenu i TBD. Dane z geodezyjnych rejestrów mają być udostępniane drogą elektroniczną, stworzone mają być także odpowiednie mechanizmy zapewniające przepływ danych pomiędzy publicznymi rejestrami geodezyjnymi.

Stan wymienionych wyżej baz nie pozwala na efektywne administrowanie województwem, powiatem czy miastem. Część zbiorów danych nadal prowadzona jest w wersji analogowej. W wielu zakresach zbiory cyfrowe są powielane, w innych brak jest jakichkolwiek danych. Co istotne, bazy (i dane) nie są ze sobą zharmonizowane, co utrudnia korzystanie z tych, które już są zinformatyzowane.
Jak powiedziała Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju, zarówno projekt mazowiecki, jak i wiele innych prowadzonych obecnie przez GUGiK, koncentruje się na budowie infrastruktury informacji przestrzennej, a wyniesione z nich doświadczenia zostaną wykorzystane w pracach urzędu.

Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski (na fot. powyżej w środku) stwierdził, że harmonizacja baz danych to temat trudny i... niebezpieczny także dla inicjatorów tego typu prac, a do osiągnięcia wspólnego „języka georeferencyjnego” w Polsce jest jeszcze daleka droga. Według niego, nawet ludzie z tego samego geodezyjnego środowiska pod pojęciem harmonizacji rozumieją odmienne rzeczy. Podkreślił, że problemem nadal jest brak ciągłej rejestracji obiektów topograficznych. Tylko w aglomeracji warszawskiej przybywa ich rocznie ok. 10 tys. Skoro jednak większość z tych danych odnotowywana jest na poziomie powiatów, logiczne wydaje się zintegrowanie baz powiatowych (EGiB, mapa zasadnicza) z TBD. Wcześniej, jak zaznaczył, należy jednak odpowiedzieć na wiele pytań, m.in.: jakie atrybuty danych nas interesują, jak ma wyglądać model danych, co ma zawierać katalog obiektów, jak wpisać się w obowiązujące standardy? Według K. Mączewskiego, w geodezji czas odejść od formatu SWDE (Standard Wymiany Danych Ewidencyjnych), który nie odpowiada dzisiejszym wymaganiom, i przejść na format/język GML. Konieczne jest także opracowanie unikalnych identyfikatorów obiektów danych georeferencyjnych. Aby to wszystko urzeczywistnić, potrzebne będą nowe regulacje prawne. Geodeta województwa mazowieckiego również wyraził nadzieję, że doświadczenia z realizowanego właśnie projektu zostaną wykorzystane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Kari Strande, dyrektor ds. zagranicznych w Norweskim Urzędzie Geodezji i Katastru (Statens kartverk), przedstawiła w skrócie historię tworzenia norweskiej infrastruktury danych przestrzennych. Prace standaryzacyjne rozpoczęto tam już w 1980 roku (w 1986 przyjęto narodowy standard wymiany danych). Jednak początki tworzenia infrastruktury to rok 1989, kiedy zajął się tym właśnie Statens kartverk. Prace nabrały szerszego wymiaru dopiero wtedy, gdy w 2003 r. parlament przyjął program budowy narodowej infrastruktury danych przestrzennych pod nazwą „Norge digitalt” (Cyfrowa Norwegia). Jednym z efektów prac prowadzonych przez urząd było uruchomienie w 2004 roku narodowego geoportalu. Norweska SDI bazuje na standardach ISO (serii 191xx) i specyfikacjach OGC. W „Norge digitalt”, która w efekcie wystartowała w 2005 roku, współdziała obecnie ponad 600 instytucji (w tym ponad 400 samorządowych).

O tym, że harmonizacja i porządkowanie baz danych referencyjnych są niezbędne, przekonywał także Tomasz Kolczyński, wiceprezydent Płocka (miasto bierze udział w projekcie wraz z powiatem piaseczyńskim, UM WM i GUGiK). Wymowne było pytanie, które postawił na początku swego wystąpienia: Czy osoby mające sporadycznie kontakt z procesem inwestycyjnym są w stanie sprawnie poruszać się w gąszczu niezbędnych informacji? Śmiało można dodać, że problem z tym mają także specjaliści.

Więcej o harmonizacji baz danych referencyjnych na Mazowszu w styczniowym GEODECIE.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Refleksja Harmonizacja jest szansą i nadzieją współczesnej geodezji i kartografii. Obrona dotychczasowych zasad i rozwiązań przypomina starą Spartę, kóra w wyniku implozji doprowadziła do samozagłady. Lęki i obawy małej grupy starzyków są wątpliwą troską o rozwój naszej dziedziny, a wykorzystywanie do tego różnych Forów jest związane z zabieganiem o swój własny ,prywatny interes.
  
Opinia Drogi Blinku zapewne żartujesz że, nie dostrzegasz różnicy między VMAPL2 a TBD. Dla wykonawców to taka różnica jak między rykszą a mercedesem. Pozdrowienia.
  
Problemem jest brak szerokiej i kompetentnej kadry, która potrafiłaby udźwignąć temat - tymczasem na stronie GUGiK czytamy, że zatrudnią bezrobotnych absolwentów. Protestuję, jeśli z czasem tacy ludzie będą odpowiadali za merytoryczną część projektów. A co do BGWM-u - czytając jakiś czas temu pytania i protest do niedoszłego przetargu na TBD, okazało się że nie uwzględniają materiału, który posiadają w zasobie (VMAPL2 - drugiej edycji - podkreślam - drugiej edycji, a więc pozyskiwanej na bazie tej samej ortofotomapy co TBD). Jak w tym świetle będzie wyglądała ta ich harmonizacja, skoro wykazuja ignorancję w tak elementarnych kwestiach??
  
:-) Nie obrażam się. Widzę jednak spory problem. Harmonizacja jest procesem złożonym, wymagajacym skupienia i na tyle rozległej wiedzy merytorycznej, aby wyprzedzajaco przewidzieć skutki podejmowanych działań. A to wymaga kadry - czytaj pieniedzy na szkolenia, zatrudnienie ludzi mądrych, trochę już doświadczonych itd. Każdy kto to robił wie o czym piszę. Po likwidacji Funduszu geodeci powiatowi zostają na gołych 40 mln od wojewodów - na czterysta powiatów wychodzi po jakieś 100 000 zł rocznie. Są to pieniądze na pół etatu dobrego fachowca. Bedzie on harmonizował przeciętny powiat jakieś 25-30 lat... Chyba nie o to szło z ta Dyrektywą INSPIRE. Przepraszam, że tak serio, ale zaczynam dostrzegać głupotę rządzących... a to zawsze jest smutne. I nie mam Pani Prezes na myśli, bo zdążyłem się w międzyczsie zorientować, iż dzielnie walczyła o realne środki. Krótko: po likwidacji FZGiK z harmonizacji wydzie char...kot zdychających baz danych, aktualizowanych za 1200 zł miesięcznie w SKŁADNICY MAP.
  
Jacy jesteśmy? Jak w krzywym zwierciadle maluje się obraz świadomości naszego środowiska! Oczywiście nie wszędzie było, jest i będzie tak jak na mazowszu. Harmonizacja baz to ważny problem bo dotyczy nie tylko danych georeferencyjnych i dlatego nie patrzmy tylko na ten problem przez pryzmat Maliniaka (bez obrazy), który doskonale zna się na mapie (głównie zasadniczej). Jeżeli my sami nie dokonamy harmonizacji naszych danych, na różnych poziomach dostępności i dokładności, zrobią to inni! Mamy syndrom oblężonej twierdzy (GEODEZJI), którą wszyscy chcą zniszczyć! Pokażmy, że potrafimy harmonizować bazy danych lepiej od innych aby uzasadnić naszą rolę w procesie budowy SDI w Polsce! (pomarzyć dobra rzecz) :-(
  
życie Sprawa jest oczywista. Zharmonizujmy te niby bazy, a potem zastanówmy się jak je poprawić. W międzyczasie ogłosmy parę przetargów na nową wektoryzację (jak w świętokrzyskim i nie tylko) i za moment będzie co robić, bo pojawi się nowe prawo unijne i okaże się, że nasze zharmonizowane bazy trzeba jednak zapisywać w jakiś oracleach czy czymś takim, a nie jak w codgiku - w excellu. Zaraz też zacznie się krytyka oprogramowania, które nie radzi sobie z bazami O-R, bo powstało na bazie CADa, który, przyznajmy do nowoczenych rozwiązań w zakresie geoinformacji nie należy i znowu będą nowe projekty.
  
Do Pani Joli Tym razem zgodzę się z Pesymistą. Proponuję wsiąść na kasztankę, wziąć łatę do ręki i do roboty - tłuc po tych pustych łbach. Ale rzeczywiscie na geoportal to już bym więcej nie wydawał...
  
do wytycznego Merytorycznie sie z tobą zgadzam! Groza! I nie tylko w tym. Generalnie przyjaźń GUGiK i Mazowsza kwitnie, tylko roboty nie wiadomo jak robić, co nikomu nie przeszkadza... No cóż, ale gdyby jakiś grant norweski za 5 mln euro? To może eksperci unijni napiszą wreszcie porządnie standardy? Na razie UE wydała jakieś rozporządzenie o metadanych. Poczekajmy, może będzie coś o pomiarach granic lub mapach prawnych?
  
wyzwanie Dyrektor Zieliński zawsze twerdził, że oficjalnie TBD nie istnieje. Co chcemy harmonizować z czym? Mam nadzieję, że nie Gbdoty-bzdoty? Fachowcy od harmonizacji nie śpijcie, tylko się odezwijcie.
  
Zupełne spoko Niech sobie gugik i mazowsze harmonizuje co chce (przecież w końcu stać nas na to, co tam parę milionów w te czy wew te - zwłaszcza przy kosztach poniesionych na śmieszny geo-niby-portal). Ja bym życzył wszystkim, żeby zapanował miłościwie ogólny model geodezyjny profa Pachelskiego, żeby budynek miał takie atrybuty, aby dało się z nich korzystać nie tylko w elementarnej wizualizacji, ale też, przy tworzeniu zaawansowanych zapytań i prowadzeniu poważnych analiz, a może nawet opracowaniu poważnych geoportali i map, ale przede wszystkim życzyłbym nam, aby wiadomo było co to takiego ten przysłowiowy budynek! Ciekawe, że jak nie wiadomo co to takiego, to sięgamy do pierwszych wytycznych TBD - znamienne co?
  
:-) Dobrze, że likwidują fundusz, skończy sie kasa na takie nasiadówki. Nie wiem, ale ja zawsze granice przyjmuję wg ewidencji, nie tylko w Warszawie...
  
Sami eksperci Powiedzcie mi jak to jest możliwe że tylu fachowców i znawców tam siedzi (jak widac na zdjęciu) i tak naprawde g... zmieniaja i g.. robią. Ważne, że chociaz podana kawka samakowała...
  
...o ile? Romanie, o ile dobrze wiem, to Warszawa się nie harmonizuje wespół w tym światłym przedsięwzięciu. Chyba zwęszyli o co idzie ...
  
Ach, byłbym zapomniał... i oczywiscie zostały do zrobienia te - trafnie przez Ciebie ujęte - opracowania ekspertów....
  
Pesymisto! Nos do góry! Uda się!!! Mapa zasadnicza, na której granice są z ewidencji gruntów jest z definicji sharmonizowana! Zostały tylko imprezy, takie jak opisana powyżej!
  
Znowu eksperci Zachodni eksperci to mają w Polsce dobrze, pojeżdżą, poimprezują, w pijanym widzie napiszą pierdoły. Władza geodeyjna ma podładkę na durne projekty. Wdrożenie się nie uda, ale sprawozdanie powstanie. Zachodnie firmy od drukarek wezmą kase, a my zostajemy z tym bagnem. Po kilku latach światli ekperci znów sie pojawiają i mącą. Szanowna pani Jolu proszę rozpędzić tą hołotę w wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. Poprzednicy nie mieli takiej odwagi, ale ja w panią wierzę.
  
Pan prof Nowak zadał jak zwykle dobre pytanie ale odpowiedź na nie brzmiała: mapa zasadnicza jest oczywiście zharmonizowana z ewidencyjną, właściwie wszędzie. Inaczej nikt by nie zrobił żadnej mapy do projektów. Harmonizację w Warszawie i tak przeprowadzi geodeta miasta (właściwe nie musi - bo granice na mapie zasadniczej zawsze pochodzą z ewidencji). Istotą jest - cytuję komunikat: Norweski grant o wartości 4,5 mln euro stanowi aż 85% wartości projektu. I o to idzie Panowie! Komercja! Tyle jest do wzięcia za nic. Za coś co i tak jest. Na sali wyraźnie, choć między wierszami odpowiedź padła! Ale to tłumaczy skąd sie wzięły tak poważne błędy merytoryczne w obiegiem po Mazowszu krążącym w odpisach piśmie jednego z ważnych z dyrektorów GUiK. Mapa zasadnicza MA się nie zgadzać z ewidencyjną programowo! Inaczej grant niebyłby potrzebny. A ja myślałem, że się dyrektor po prostu nie zna na sprawie. Na sali zrozumiałem o co idzie. Uświadomiło mi to proste pytanie Pana profesora, za które dziękuję. Pozdrowienia dla pomysłodawców grantu!
  
ZAAA ZAAAZDROOOOOŚNIIIIIK. FE
  
Biba Co tam z tą harmonizacją. Ja się pytam, kto był na bibce w Zegrzu i jaka była zabawa?
  
szczegół A Mirek śpi wsparty o ramię Wojtka .... zdjęcie nr 2
  
co za ubaw! Uczestnicy chwalili się wzajenie, podkreslali wiekopomne znaczenie swoich działań, a okazuje się że prawdziwą robotę w zakresie harmonizacji i wspólnego modelu pojęciowego OPGK Elbląg ... dopiero ma wykonać. Może zatem przypnijcie sobie ordery już dziś, póki jeszcze efekty tych prac nie ujrzały jeszcze światła dziennego?
  
Malkontenci Ludzie, oni na Mazowszu próbują zrobić z tym porządek. No, dajcie spokój.
  
sprytnie Ominięto odpowiedź na to pytanie, a wręcz po mistrzowsku odpowiedziano mówiąc o czymś zupełnie innym. A w tym pytaniu Prof. Nowaka było podsumowanie tej całej hafrmonizacji, która póki co to isnieje tylko w hasłach i konferencjach.
  
Co z odpowiedzią na pytanie prof. Nowaka: jak to sie stało, że musimy teraz harmonizowć dane katastralne z mapą zasadniczą, skoro ewidencja gruntów i budynków jest nakładką mapy zasadniczej (stanowi więc jej część) i dlaczego dane te tak się ozjechały?
  



zobacz też:

SIP dla Mazowieckiego

Wczoraj (3 września) odbyło się drugie już seminarium podsumowujące projekt „Mazowiecki System Informacji Przestrzennej...

Przetarg na komputery dla BGWM

Marszałek województwa mazowieckiego ogłosił przetarg ograniczony na dostawę sprzętu i wyposażenia komputerowego oraz...

Przetarg na TBD woj. warmińsko-mazurskiego

Wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu nieograniczonym na zebranie i zorganizowanie w zdefiniowane...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Stanisław Kluźniak przez 28 lat kierował warszawskim Technikum Geodezyjnym?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Janusz (1931-2012)

Wojciech Janusz (1931-2012)
Wybitny specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej, autorytet w dziedzinie monitoringu budowli. Urodził się 2 lutego 1931 r. w Warszawie. Ukończył Państwowe Liceum Miernicze (1951 r.), a następnie Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1999
Powstaje firma Z/I Imaging utworzona z połączenia fotogrametrycznych części firm Carl Zeiss i Intergraph.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2