Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-06-30 | Imprezy

O nowatorskich zastosowaniach geodezji na Politechnice Gdańskiej



Wczoraj (29 czerwca) na Politechnice Gdańskiej odbyły się IV warsztaty technologiczne „Innowacyjne technologie geodezyjne”. Tematem przewodnim tej edycji były najnowsze rozwiązania stosowane w budownictwie i architekturze.

Przedstawiciele różnych ośrodków naukowych pokazali, jak wiele różnorodnych zastosowań mogą mieć popularne geodezyjne techniki pomiarowe. Przykładowo Bartosz Jabłoński ze Stoczni Gdańskiej omówił wykorzystanie pomiarów tachimetrycznych przy budowie statków. Jak się okazuje, potrafią one znacząco przyspieszyć pracę na pochylniach, co stało się szczególnie istotne, gdy Unia Europejska nakazała Polsce ich częściowe zamykanie. Podobne technologie pomiarowe są także z powodzeniem wykorzystywane przy montażu platform wiertniczych i terminali gazowych. Katarzyna Ciszkiewicz z Politechniki Gdańskiej udowodniła, że dzięki swojej precyzji pozwalają one na budowę poszczególnych elementów konstrukcji w różnych regionach świata (np. w Dubaju i Polsce), a następnie ich bezproblemowe łączenie w Norwegii.

Szczególnie interesujący okazał się referat prof. Cezarego Spechta z Politechniki Gdańskiej. Przestawił on wyniki badań nad precyzją systemu ASG-EUPOS realizowanych przez zespół uczelni - Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Akademię Marynarki Wojennej, a także firmę Leica Geosystems Polska. Na podstawie 17 500 niezależnych pomiarów RTK okazało się, że sieć spełnia stawiane jej wymagania, choć zdarza się, że jej precyzja wyraźnie spada (np. do 15 cm w przypadku usługi NAWGEO). Badania prowadzą do wniosków, że dostępne w Europie aktywne systemy geodezyjne nie są w stanie sprostać formalnym wymaganiom w zakresie zabezpieczenia procesu nawigacji obiektów. Niezbędne jest więc opracowanie założeń oraz wykonanie prototypu stacji kontroli wiarygodności ASG. Stacje tego typu będą przydatne nie tylko w nawigacji, lecz także przy obsłudze inwestycji hydrotechnicznych i budowlanych. Prace nad takim systemem dla Zatoki Gdańskiej prowadzone są obecnie na Politechnice Gdańskiej.

Sporo miejsca podczas warsztatów poświęcono skanerom laserowym. Przedstawiciele firm Zoller+Fr

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

VI Podlaskie Forum GIS już we wrześniu

W dniach 3-5 września br. w Supraślu odbędzie się VI Podlaskie Forum GIS pod hasłem „Interoperacyjność...

Konferencja WAT-u i Geosystems Polska: więcej zagadnień aplikacyjnych

W piątek (29 maja) we Wdzydzach Kiszewskich (woj. pomorskie) zakończyła się...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
zdanie ?Koń jaki jest, każdy widzi? pochodzi z pierwszej polskiej encyklopedii Nowe Ateny... ks. Joachima Benedykta Chmielowskiego i posłużyło do opisu wyglądu konia, bez wdawania się w bliższe szczegóły?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Czesław Kamela (1910-1992)
Urodził się 24 lipca 1910 r. w Dzierzkowicach na Lubelszczyźnie. Po ukończeniu w 1928 roku gimnazjum w Kraśniku rozpoczął studia na Oddziale Mierniczym Wydziału Inżynierii Lądowej i Wodnej Politechniki Lwowskiej. Studia ukończył w 1932 roku. W...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1804
Ukazuje się "Jeografia, czyli opisanie matematyczne i fizyczne ziemi" napisana przez profesora Jana Śniadeckiego (1756-1830).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama