|2009-05-30|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software, Instytucje, Imprezy
Konferencja WAT-u i Geosystems Polska: więcej zagadnień aplikacyjnych
W piątek (29 maja) we Wdzydzach Kiszewskich (woj. pomorskie) zakończyła się konferencja poświęcona wykorzystaniu teledetekcji w obronności kraju oraz zastosowaniom oprogramowania ERDAS.
Drugi dzień imprezy poświęcony był przykładom wykorzystania danych teledetekcyjnych, nowych urządzeń oraz oprogramowania GIS. K. Bielińska z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz A. Orlińska z Geosystems Polska omówiły wybrane projekty GMES realizowane w naszym kraju – Limes, G-Mosaic oraz GSE FM. Pierwszy polega na integracji oraz harmonizacji danych z wielu źródeł (w tym danych satelitarnych) w celu monitoringu środowiska oraz zapewnienia bezpieczeństwa krajów Unii Europejskiej, np. w razie zamachów lub klęsk żywiołowych. Podobne zadania postawiono przez rozpoczętym na początku bieżącego roku projektem G-Mosaic obejmującym Afrykę oraz Bliski Wschód. Z kolei głównym celem projektu GSE FM (GMES Service Element Forest Monitoring) jest pozyskanie szczegółowych danych o lasach, a także zobrazowanie zmian, jakie zaszły w tym środowisku w latach 1990-2006. Od kwietnia br. Geosystems Polska prowadzi nad nim prace dla obszaru Polski.
Na konferencji sporo miejsca poświęcono realizacji traktatu „open skies”, który umożliwia prowadzenie lotów rozpoznawczych nad terytorium państw uczestniczących w projekcie. Umowa zakłada, że pozyskane w ramach programu zdjęcia nie mogą mieć rozdzielczości terenowej lepszej niż 30 cm. Agnieszka Jenorowicz oraz Agata Orych z WAT wyjaśniły na przykładzie kilku sensorów, w jaki sposób zmierzyć, czy dana kamera lotnicza spełnia te wymagania. Podczas dyskusji dr Witold Fedorowicz-Jackowski przypomniał, że zdjęcia wykonane w ramach traktatu mogą być także udostępniane do celów naukowych, z czego niejednokrotnie korzystali pracownicy oraz studenci wyższych uczelni.
Łukasz Paluchowski z WAT omówił wykorzystanie techniki hiperspektralnej w procesie rozpoznania obrazowego. Swoje badania zilustrował, posługując się sztuczną paprotką, która wyglądem przypominała naturalną roślinę. Jednak dzięki dobraniu odpowiednich przedziałów spektralnych o szerokości 5 nm udało się wygenerować zdjęcia, na których obiekty te wyraźnie się różniły. Kolejni reprezentanci WAT przedstawili wyniki badań dotyczące praktycznego wykorzystania skanerów laserowych. Anna Fryśkowska porównała zalety skanerów fazowych i impulsowych na przykładzie skaningu zabytkowego kościoła w Żukowie, zaś Michalina Wilińska skupiła się na ocenie metod łączenia kilku środowisk skanowania.
Podsumowując konferencję, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT prof. Ireneusz Winnicki powiedział, że tegoroczna impreza różniła się od poprzednich większą liczbą referatów o tematyce aplikacyjnej. Świadczy to o tym, że polskie uczelnie coraz lepiej radzą sobie z najnowszymi technologiami i ich wykorzystaniem w pożytecznych projektach naukowych. Organizatorami imprezy były Wojskowa Akademia Techniczna oraz firma Geosystems Polska. Przyszłoroczne spotkanie związane będzie z trzema jubileuszami – V konferencją WAT-u, X konferencją użytkowników oprogramowania ERDAS oraz 15-leciem obecności na polskim rynku firmy Geosystems Polska.
JK
|