wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-05-30| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software, Instytucje, Imprezy

Konferencja WAT-u i Geosystems Polska: więcej zagadnień aplikacyjnychW piątek (29 maja) we Wdzydzach Kiszewskich (woj. pomorskie) zakończyła się konferencja poświęcona wykorzystaniu teledetekcji w obronności kraju oraz zastosowaniom oprogramowania ERDAS.

Drugi dzień imprezy poświęcony był przykładom wykorzystania danych teledetekcyjnych, nowych urządzeń oraz oprogramowania GIS. K. Bielińska z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz A. Orlińska z Geosystems Polska omówiły wybrane projekty GMES realizowane w naszym kraju – Limes, G-Mosaic oraz GSE FM. Pierwszy polega na integracji oraz harmonizacji danych z wielu źródeł (w tym danych satelitarnych) w celu monitoringu środowiska oraz zapewnienia bezpieczeństwa krajów Unii Europejskiej, np. w razie zamachów lub klęsk żywiołowych. Podobne zadania postawiono przez rozpoczętym na początku bieżącego roku projektem G-Mosaic obejmującym Afrykę oraz Bliski Wschód. Z kolei głównym celem projektu GSE FM (GMES Service Element Forest Monitoring) jest pozyskanie szczegółowych danych o lasach, a także zobrazowanie zmian, jakie zaszły w tym środowisku w latach 1990-2006. Od kwietnia br. Geosystems Polska prowadzi nad nim prace dla obszaru Polski.

Na konferencji sporo miejsca poświęcono realizacji traktatu „open skies”, który umożliwia prowadzenie lotów rozpoznawczych nad terytorium państw uczestniczących w projekcie. Umowa zakłada, że pozyskane w ramach programu zdjęcia nie mogą mieć rozdzielczości terenowej lepszej niż 30 cm. Agnieszka Jenorowicz oraz Agata Orych z WAT wyjaśniły na przykładzie kilku sensorów, w jaki sposób zmierzyć, czy dana kamera lotnicza spełnia te wymagania. Podczas dyskusji dr Witold Fedorowicz-Jackowski przypomniał, że zdjęcia wykonane w ramach traktatu mogą być także udostępniane do celów naukowych, z czego niejednokrotnie korzystali pracownicy oraz studenci wyższych uczelni.

Łukasz Paluchowski z WAT omówił wykorzystanie techniki hiperspektralnej w procesie rozpoznania obrazowego. Swoje badania zilustrował, posługując się sztuczną paprotką, która wyglądem przypominała naturalną roślinę. Jednak dzięki dobraniu odpowiednich przedziałów spektralnych o szerokości 5 nm udało się wygenerować zdjęcia, na których obiekty te wyraźnie się różniły.
Kolejni reprezentanci WAT przedstawili wyniki badań dotyczące praktycznego wykorzystania skanerów laserowych. Anna Fryśkowska porównała zalety skanerów fazowych i impulsowych na przykładzie skaningu zabytkowego kościoła w Żukowie, zaś Michalina Wilińska skupiła się na ocenie metod łączenia kilku środowisk skanowania.

Podsumowując konferencję, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT prof. Ireneusz Winnicki powiedział, że tegoroczna impreza różniła się od poprzednich większą liczbą referatów o tematyce aplikacyjnej. Świadczy to o tym, że polskie uczelnie coraz lepiej radzą sobie z najnowszymi technologiami i ich wykorzystaniem w pożytecznych projektach naukowych.
Organizatorami imprezy były Wojskowa Akademia Techniczna oraz firma Geosystems Polska. Przyszłoroczne spotkanie związane będzie z trzema jubileuszami – V konferencją WAT-u, X konferencją użytkowników oprogramowania ERDAS oraz 15-leciem obecności na polskim rynku firmy Geosystems Polska.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
miód i wino piłem... Taaak. Posłuchałem tam wielu ciekawych prezentacji, podjadłem, oko nacieszyłem pięknymi widokami i rozerwałem się i ubawiłem setnie. Po raz kolejny gratuluję Organizatorom, teraz to już chyba abonament na tej imprezie wykupię!!! Rdyszardzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS