wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-05-29| GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Pierwszy dzień konferencji we Wdzydzach


Wczoraj (28 maja) rozpoczęła się IV konferencja naukowo-techniczna „Wykorzystanie współczesnych zobrazowań satelitarnych, lotniczych i naziemnych dla potrzeb obronności kraju i gospodarki narodowej” połączona z IX konferencją użytkowników oprogramowania ERDAS Inc.

Imprezę rozpoczęły wykłady na temat możliwości produktów ERDAS w wersji 9.3.2. Omówione zostały aplikacje Apollo, Titan, Imagine, ADE oraz Image Web Server. Jak podkreślił dr Witold Fedorowicz-Jackowski z GEOSYSTEMS Polska, na rynku oprogramowania GIS można zauważyć wyraźną tendencję do spadku znaczenia aplikacji typu desktop i rosnącą popularność produktów przeznaczonych do zarządzania, udostępniania oraz przeglądania danych przestrzennych (takich jak Titan czy Image Web Server).
Sporo miejsca poświęcono także standardom OGC (WMS, WCS, WFS i innym) i normom ISO. Omówiono także zalety mało znanych i używanych formatów zapisu danych, jak np. Jpeg 2000, umożliwiający znaczne zredukowanie rozmiarów 16-bitowych rastrów (nawet przy bezstratnej kompresji) oraz GeoPDF – pozwalający na przeglądanie w Adobe Readerze danych przestrzennych wraz z możliwością odczytu atrybutów i współrzędnych obiektów geograficznych.

Prof. Romuald Kaczyński z WAT omówił z kolei wykorzystanie oprogramowania ERDAS podczas realizacji projektu opracowania map wielkoskalowych w Tadżykistanie. Zadanie, które tam wykonywał, było o tyle trudne, iż kraj ten nie posiada jawnego układu współrzędnych, dopiero trzeba było go opracować i zatwierdzić. Danymi źródłowymi dla projektu były m.in. zdjęcia satelitarne (IKONOS i Quickbird) oraz numeryczny model tereny SRTM-3.

Przedstawiciel firmy DigitalGlobe zaprezentował natomiast możliwości satelity teledetekcyjnego WorldView 2, który ma zostać wyniesiony na orbitę okołoziemską wczesną jesienią tego roku. Będzie on rejestrować zdjęcia o rozdzielczości lepszej niż 50 cm, w 8 pasmach widma (w tym dwóch w bliskiej podczerwieni). Ponadto, dzięki lepszej technologii sterowania sensorami, w ciągu jednego dnia satelita będzie mógł zobrazować ponad 950 tys. km kw. powierzchni Ziemi z dokładnością położenia punktu rzędu 4 metrów.
Prof. Andrzej Stateczny z Akademii Morskiej w Szczecinie udowodnił z kolei, że współczesne technologie obrazowania to nie tylko światło, lecz także dźwięk. Jako przykład podał obrotowy sonar skanujący, który potrafi wykryć niewielkie obiekty w toni wodnej nawet w promieniu 100 metrów.


Bez wątpienia najbardziej oczekiwanym przez uczestników punktem dnia był pokaz bezpilotowego samolotu wojskowego Orbiter, który jest na wyposażeniu jednostki z Pruszcza Gdańskiego. Jak powiedział jej przedstawiciel G. Trzeciak, maszyna ta waży raptem 7 kg i potrafi prowadzić rozpoznanie w świetle widzialnym i podczerwieni termalnej przez 1,5 godziny, przy zasięgu 15 km i prędkości maksymalnej około 90 km/h. Aktualnie maszyny te wykorzystywane są w polskiej armii do patrolowania okolic baz wojskowych na misjach w Iraku i Afganistanie.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do autora Aktualnie polska armia wycofała się z Iraku więc nasze Orbitery tam nie latają ;)
odpowiedz zgłoś
do zainteresowanych dokladnie ta osoba
odpowiedz zgłoś
i!#$%! albo ex-Techmex
odpowiedz zgłoś
do wszystko wiedzacy dzieki, czy to ten ex scor?
odpowiedz zgłoś
do expl Paweł Ziemba
odpowiedz zgłoś
Przedstawiciel DigitalGlobe??? Czy ktoś może podać dane tego przedstawiciela? Inni są wymienieni z nazwiska :))
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS