|2009-06-22|
Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Regaty i seminarium w Ryni
W sobotę (20 czerwca) zakończyły się w Ryni dwudniowe regaty żeglarskie połączone z seminarium na temat założeń ustawy metropolitalnej. Imprezę zorganizowało Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A. pod patronatem wojewody mazowieckiego.
Nad Zalew Zegrzyński zjechało ponad 250 osób, by wziąć udział w organizowanej od 15 lat imprezie. Gospodarze zaoferowali zarówno aktywny wypoczynek, jak i dyskusję nad aktualną i poważną problematyką, jaką jest rozwój aglomeracji warszawskiej. W Ryni zjawili się przedstawiciele administracji geodezyjnej i samorządów różnego szczebla, szkół wyższych, wojska i policji. W piątek w regatach o puchar wojewody mazowieckiego walczyło 75 załóg. Trzyosobowe drużyny startowały w czterech wyścigach rozegranych na dwóch różnych typach łódek (laser, puck). Z 71 sklasyfikowanych zespołów najlepsza okazała się reprezentacja Biura Geodety Województwa Mazowieckiego. Na drugim miejscu znalazł się zespół Hydrobudowy S.A., a na trzecim – reprezentacja Ministerstwa Obrony Narodowej. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i wartościowe nagrody (łodzie i pontony).
Po zawodach odbyło się seminarium, którego tematem były założenia do ustawy metropolitalnej oraz rola krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski (fot.) zaakcentował w swoim wystąpieniu problem dużego zróżnicowania społeczno-gospodarczego istniejącego pomiędzy aglomeracją stołeczną a resztą województwa. Odniósł się jednak negatywnie do propozycji z ostatnich lat, mającej na celu administracyjne wydzielenie Warszawy. Argumentował, że mogłoby to zaszkodzić biedniejszym regionom. Inny punkt widzenia przedstawił Adam Struzik, (fot.) marszałek województwa mazowieckiego. Podkreślił on, że rządowy projekt ustawy o współpracy jednostek samorządowych w zakresie polityki miejskiej ogranicza kompetencje władz terytorialnych. Marszałek przedstawił przygotowany własny projekt ustawy o polityce miejskiej, który jego zdaniem, znacznie lepiej sprawdzi się w zarządzaniu ośrodkami miejskimi.
Andrzej Jakubiak, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, przedstawił stan zasobów geodezyjnych i kartograficznych na terenie metropolii warszawskiej oraz odkreślił ich rolę w integracji gmin. Przybliżył także ideę portalu geodezyjno-katastralnego dla stolicy. Serwis miałby zawierać cyfrowy zapis map zasadniczych oraz ewidencji gruntów i budynków, zaś gminy stałyby się jego udziałowcami. Z kolei Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, omówił propozycje rozszerzenia projektowanej ustawy metropolitalnej w zakresie zagospodarowania przestrzennego i gospodarowania nieruchomościami. Zaznaczył, że gminom powinno się ułatwić rewitalizację terenów miejskich m.in. poprzez: zagwarantowanie im prawa pierwokupu obszarów podlegających rewitalizacji, rozszerzenie definicji inwestycji celu publicznego, możliwość tworzenia spółek ds. rewitalizacji z ich udziałem, jak również większego powiązania planów miejscowych z zarządzaniem miast.
W seminarium udział wzięli m.in.: główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, prof. Bogdan Ney (PAN), generał prof. Zygmunt Mierczyk (rektor WAT) oraz gospodarz imprezy – Ryszard Brzozowski, prezes WPG S.A. W sobotę spotkanie zakończyły regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu”.
Joanna Mostowska
|