|2009-05-25|
GNSS, GIS, Mapy, Edukacja, Imprezy
Festiwal nauki z GIS-em, teledetekcją i kartografią
W ramach rozpoczynającego się dziś (25 maja) 12. Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki prezentowane będą niemal wszystkie dziedziny nauki uprawiane na zlokalizowanych w stolicy Wielkopolski uczelniach w formie specjalistycznych wykładów, warsztatów, wystaw, pokazów, wycieczek i koncertów. Przewidziano też zajęcia związane z GIS-em, kartografią i teledetekcją.
•Wizualizacje i animacje komputerowe w naukach geograficznych to tytuł wykładu dr. Alfreda Stacha. Zaprezentowane i omówione zostaną przykłady wizualizacji/animacji wielu złożonych zjawisk zachodzących w litosferze, hydrosferze i atmosferze (dotyczących m.in. pola magnetycznego, cyrkulacji oceanicznej i atmosferycznej, huraganów) powstałych na podstawie danych pomiarowych z monitoringu naziemnego i teledetekcyjnego.
•Systemy informacji przestrzennej, czyli geografia w życiu codziennym to tytuł wykładu dr. Krzysztofa Stachowiaka, który ma na celu przedstawienie wykorzystywania systemów GIS w wielu dziedzinach życia, a w szczególności w życiu codziennym.
•Otwarte drzwi do GIS – otwarte oprogramowanie w geografii to hasło warsztatów, które poprowadzi mgr Michał Rzeszewski. Ich celem jest pokazanie w jaki sposób za pomocą prostych technik i darmowego oprogramowania wykorzystać dane dostępne w internecie do nauki, poznawania świata, zabawy a może i czegoś więcej. Uczestnicy zapoznają się w praktyczny sposób z szerokim zakresem wolnego i otwartego oprogramowania GIS (geoprzeglądarki, proste systemy geoinformatyczne) oraz powszechnie dostępnymi i darmowymi źródłami danych.
•Współczesne technologie w kartografii oraz globalne systemy pozycjonowania to hasło zajęć warsztatowych, które poprowadzą dr Radzym Ławniczak i dr Jarosław Kubiak. Mają one na celu prezentację możliwości sprzętu GPS oraz jego wykorzystania w pomiarach terenowych. Zajęcia złożone będą z wykładu wycieczki terenowej, a także części laboratoryjnej.
Szczegóły dotyczące festiwalu
AW
|