|2009-05-04|
Teledetekcja, Firma, Edukacja
Fotogrametria w warszawskich szkołach
„Warszawski Tryptyk Edukacyjny. Widzę – Myślę – Działam” to nowoczesny program nauczania i uczenia się na poziomie podstawowym, średnim i akademickim stworzony z wykorzystaniem zdjęć lotniczych i satelitarnych.
30 kwietnia odbyła się w Warszawie konferencja promująca projekt, który jest wspólną inicjatywą dr. Marka Ostrowskiego oraz miejskiego Biura Edukacji m.st. Warszawy. Program jest interdyscyplinarny. Scenariusze lekcji dotyczą w równej mierze geografii, biologii czy historii, jak i wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii czy sztuki. Scenariusze zajęć opowiadają o różnych obiektach w warszawskiej przestrzeni, o zjawiskach i procesach. Pokazują zarówno to, co widać na co dzień, jak i to, co można dostrzec tylko przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
Punktem wyjścia scenariuszy lekcji są zdjęcia satelitarne i lotnicze Warszawy, w tym obrazy wykonane w podczerwieni lub za pomocą kamer termowizyjnych. Na stronie www.samper.pl można znaleźć materiały pomocnicze dla uczniów i nauczycieli, m.in. ortofotomapę Warszawy wraz z narzędziami do pomiarów odległości, powierzchni pól i wyznaczania współrzędnych geograficznych (z wykorzystaniem oprogramowania ArcGIS firmy ESRI).
Wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński potwierdził podczas konferencji, że już w ponad 100 warszawskich placówkach edukacyjnych od podstawówek po licea nauczyciele korzystają ze scenariuszy zawartych w „Tryptyku”. Obecnie ukazał się pierwszy pilotażowy tom ze scenariuszami lekcji przygotowanymi przez nauczycieli i doradców metodycznych. Wszystkie szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne oraz wybrane szkoły podstawowe otrzymają bezpłatnie publikację, od nich będzie zależało, w jakiej formie organizacyjnej wprowadzą program. We wrześniu br. ukażą się kolejne opracowania ze scenariuszami przygotowanymi przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego, uczestników zajęć varsavianistycznych.
Źródło: Urząd Miasta Warszawy, samper.pl
|