|2009-05-08|
Mapy, Edukacja
Kartografia na maturze
Dziś (8 maja) odbył się pisemny egzamin maturalny z geografii, w którym – jak zwykle – kilka pierwszych zadań sprawdzało wiedzę uczniów z zakresu kartografii i kartometrii. W tym roku pytania dotyczyły obszaru Gór Świętokrzyskich.
Na arkuszu podstawowym nowością było ukośne zdjęcie lotnicze, które uczniowie musieli porównać z mapą turystyczną wydawnictwa Compass. Warto dodać, że w zeszłym roku po raz pierwszy na maturze pojawiło się zdjęcie pionowe. Poza tym abiturienci musieli wykazać się umiejętnością przeliczania odległości, odczytywania wysokości bezwzględnej oraz korzystania z profili terenowych.
W części rozszerzonej, jak co roku, należało przyporządkować poszczególnym elementom treści mapy (ukształtowanie powierzchni, obiekty noclegowe) metody kartograficznych prezentacji. Drugie zadanie polegało na dopasowaniu profilu terenowego do linii naniesionej na mapę. Co więcej, po raz pierwszy na nowej maturze uczniowie musieli obliczyć średni spadek stoku w procentach na podstawie analizy rysunku poziomicowego.
W tym roku geografia okazała się najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym na maturze. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, na poziomie podstawowym napisało ją 31% zdających, zaś na rozszerzonym – 10%.
Matura z geografii - mapa Matura z geografii - poziom podstawowy Matura z geografii - poziom rozszerzony
JK
|