Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-04-17| Firma, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Absolwenci geodezji coraz gorzej kształceni


W Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się (16 kwietnia) narada na temat kształcenia geodetów przez polskie uczelnie. Dyskusja, w której udział wzięli szefowie firm geoinformatycznych, przedstawiciele szkół wyższych i administracji, była dość burzliwa.

W opinii przedsiębiorców absolwenci wydziałów kształcących w zakresie geodezji i kartografii są słabo przygotowani do wykonywania zawodu. Z kolei według reprezentantów uczelni, szkoły wyższe muszą kształcić na pewnym poziomie ogólności, a dopiero w trakcie robienia specjalizacji studenci zdobywają odpowiednią wiedzę. Główne wnioski wynikajkące debaty dotyczyły potrzeby współpracy między firmami a szkołami wyższymi przy kształtowaniu programów nauczania, zwiększenia liczby praktyk i staży dla studentów, weryfikacji programów nauczania i wyrównania poziomu kształcenia na różnych uczelniach. Dostrzeżono, że rozwiązania wymaga sprawa techników geodezyjnych, które albo trzeba zlikwidować, albo stworzyć na uczelniach nowy standard nauczania dla ich absolwentów. Jednym z istotnych wniosków była propozycja prowadzenia ustawicznego kształcenia geodetów. Padła także nowatorska propozycja otwarcia studiów podyplomowych, kończących się egzaminem umożliwiającym zdobycie uprawnień geodezyjnych.

W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Waldemara Klocka, prezesa Polskiej Geodezji Komercyjnej, udział wzięli m.in.: Jolanta Orlińska – główny geodeta kraju, Lech Boguta z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Ireneusz Winnicki – dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, dr Edward Preweda – prodziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, dr Ryszard Preuss – przewodniczący komisji ds. programu studiów GiK na Politechnice Warszawskiej, dr Jakub Szulwic z Politechniki Gdańskiej, prezesi: OPGK Gdańsk, OPGK Kraków, OPGK Opole, a także: Wojciech Matela – prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Sławomir Leszko – prezes Zachodniopomorskiej Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Włodzimierz Kędziora – sekretarz generalny SGP.

Więcej o spotkaniu w majowym wydaniu GEODETY.

KK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama