Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-04-03 | Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje

Druzgocąca opinia Polskiej Geodezji Komercyjnej na temat projektu rozporządzenia o opłatach



Polska Geodezja Komercyjna otrzymała do zaopiniowania projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego.

Według opinii pracodawców, przesłanej 21 marca br. do głównego geodety kraju, rozporządzenie nie wnosi żadnych istotnych zmian w stosunku do już istniejącego (z dnia 19 lutego 2004 r .), powiela wszystkie jego błędy, napisane jest z naruszeniem techniki legislacyjnej, niezgodnie z obowiązującymi przepisami i jest sprzeczne z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne.

1. Przepis upoważniający do wydania rozporządzenia (art. 40 ust. 5 pkt.1b Pgik) nie odpowiada wymaganiom art. 92 ust.1 Konstytucji, gdyż nie zawiera wytycznych dotyczących treści aktu (Art. 92. 1. Rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w Konstytucji, na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Upoważnienie powinno określać organ właściwy do wydania rozporządzenia i zakres spraw przekazanych do uregulowania oraz wytyczne dotyczące treści aktu.
2. Organ upoważniony do wydania rozporządzenia nie może przekazać swoich kompetencji, o których mowa w ust. 1, innemu organowi.)

2. Rozporządzenie reguluje materię ustawową, co jest sprzeczne z istotą przepisu wykonawczego. Takie kwestie, jak: zasady rozliczenia opłat, sposób i termin rozliczenia i pobierania opłaty, wysokość stawek za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz wskazanie współczynnika opłat, to sprawy stricte ustawowe. Ponadto zarówno ustawa Pgik, jak i rozporządzenie nie określają podmiotu, który ma prawo do pobierania opłat, oraz tego, kto ponosi opłaty i jakie są skutki zwłoki (ponadto bezpośrednio w ustawie powinna być określona maksymalna i minimalna opłata).

3. Rozporządzenie narusza zasady techniki legislacyjnej, gdyż całą treść merytoryczną przenosi do załączników. Brakuje przepisów ogólnych, wspólnych dla wszystkich kwestii regulowanych tym rozporządzeniem. Przytoczone uchybienia skutkują tym, że postanowienia rozporządzenia są niejasne, mogą być dowolnie interpretowane, a tym samym mogą naruszać interesy podmiotów prawnych. Problemy te potęguje hermetyczny język i użyta terminologia.

4. Projekt rozporządzenia w punkcie nr 9.9 (Postanowienia dodatkowe do tabeli nr III) definiuje wprowadzanie lokalnych standardów wymiany danych ewidencyjnych, podczas gdy Standard Wymiany Danych Ewidencyjnych został wprowadzony ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne, jako jednolity dla całej Polski.

5. Ponadto dane (wynikające z ustawy o księgach wieczystych i hipotece), oznaczające własność nieruchomości, są dostępne nieodpłatnie, a omawiane rozporządzenie nakłada na obywateli kontrybucję w zakresie opłat za dane uzyskiwane z rejestru państwowego, jakim jest ewidencja gruntów i budynków. Ustawa Pgik w rozdziale 4. (Ewidencja gruntów i budynków) nie przewiduje opłat dla właścicieli, co w kontekście spójności danych z księgami wieczystymi jest jednoznaczne i stosowane w innych krajach Unii Europejskiej. Dlatego kontrybucja nałożona rozporządzeniem wynikającym z Prawa geodezyjnego i kartograficznego wymaga naprawy legislacyjnej.

6. Każdy inwestor i właściciel nieruchomości ponosi każdorazowo opłaty związane z czynnościami technicznymi i prawnymi dotyczącymi działalności na nieruchomości, aktualizując rejestr państwowy ewidencji gruntów i budynków. Dane te wprowadzane są do operatu ewidencji gruntów i budynków (na wniosek właściciela nieruchomości, inwestora itd.), a następnie za udostępnianie tych danych (z rejestru państwowego, jakim jest ewidencja gruntów i budynków) ponownie pobierana jest od właścicieli nieruchomości i inwestorów opłata, co ewidentnie narusza delegację ustawową ustawy Pgik.

Reasumując, projekt rozporządzenia (podobnie jak obowiązujące dotychczas) jest sprzeczny z Konstytucją, ponieważ punkty 1-5 paragrafu 1.1 projektu zawierają istotną niezgodność konstytucyjną.
Ponadto z artykułów 2 i 21 ustawy Pgik wynika, że państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny i ewidencja gruntów i budynków stanowią dwa różne zbiory. Do PZGiK nie wchodzą zatem dane z ewidencji gruntów i budynków, bo dane te stanowią rejestr państwowy niezbędny do aktualizacji innych rejestrów państwowych (!).

W sposób jednoznaczny stwierdzamy też, że nie istnieje delegacja ustawowa do wprowadzenia do rozporządzenia opłat dla podmiotów aktualizujących państwowy rejestr ewidencji gruntów i budynków. W ramach delegacji ustawowej dopuszczalne jest tylko pobieranie opłat za udostępnianie danych osobom fizycznym i prawnym w postaci wyrysów i wypisów z ewidencji gruntów.

Jeżeli zatem główny geodeta kraju zamierza znowelizować rozporządzenie w sprawie opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne, w pierwszej kolejności powinien zreformować ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne i doprowadzić ją do zgodności z Konstytucją.

Waldemar Klocek, Prezes KZPFGiK Polska Geodezja Komercyjna


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

cd dlaczego????? Bo jakość tych prac nie jest najlepsza. Myślicie,że likwidacja PODGiK i brak opłat coś zmieni??? Moim zdaniem NIE. Bo ktoś będzie musiał ten zasób prowadzić i nie wierzę że za darmo. W Polsce możemy już znaleźć Ośrodki, gdzie prowadzone są przez firmy prywatne .... Uwierzcie mi, nikt za darmo tego nie robi. Jestem jednak za tym aby oddzielić geodezję od samorządów, aby zwiększyć dotacje celowe a tym samym zmniejszenia opłat itd ale to wymaga gruntownych zmian przepisów.
  
cd naliczają różnie opłaty - to jest moim zdaniem skandaliczne. Z drugiej strony przypatrzcie się jaka jest roszada na urzędniczych stołkach. Bardzo często są to osoby świeżutko po studiach. Kto chce w dzisiejszych czasach pracować za 1200 zł netto????? Bo tyle zarabia przeciętny urzędas..... Zauważyłam także , że zmiany przepisów (pgik) idą w jednym kierunku - umocnić pozycję na rynku dużych firm geodezyjnych i informatycznych. Niestety z tymi firmami kiepsko się wspólpracuje i zgadnijcie
  
Buble Szanowni geodeci przypatruję się waszym dyskusjom z pozycji Geodety Powiatowego, który próbuje coś zrobić na ..swoim podwórku.. Z przykrością muszę stwierdzić, że właśnie takie dyskusje i obrzucanie się wzajemnie błotem powoduje, że ranga nie tylko PODGiK spada w oczach zwykłego śmiertelnika ale także Was Geodetów Wykonawców. Oczywiście propozycja rozporządzenia to w pewnym sensie bubel, bo nadal nie ma jasnej interpretacji naliczania opłat. Wiem że powołując się na te same zapisy PODGiK
  
do Gienka No właśnie szanowny Gienku o tym pisałem i chciałem to piętnować - łatwiej jest ściągać haracz z petenta, niż postarać się o jakieś inne źródło przychodu. Dlatego nie dziw się, że płacimy płacimy corocznie ogromne podatki, które zasilają skarb państwa - bo łatwiej jest je ściągać z tego społeczeństwa niż spróbować jakoś zarobić, albo rozsądnie je wydawać. Za każdym razem, kiedy brakuje kasy, to Państwo najpierw zastanawia się jaki podatek podnieść, a nie gdzie obciąć koszty...
  
Absurd oplat Oplaty sa absurdalne, a normowanie pewnych kwestii jak cennik CD rozporzadzeniem prowadzi do tego ze CD po 6 zl sa juz tylkow w CODGiK. Podgiki nigdy nie beda zarabiac na tych danych po im na tym nie zalezy po prostu. Tylko firmy prywatne! Kto ma dane ten je sprzedaje - dlaczego mam oddawac do osrodka np. zdjecia ktore sam wykonam zeby na tym zarabiac, a nie po to aby je oddac za 2 zl/sztuke do osrodka i nie po to aby je pozniej osrodek sprzedawal. Ja chce na tym zarabiac ! Po to inwestuje.
  
o co łatwiej Wybacz geodeto, ale sytuacja nie jest taka prosta. Oczywiście masz rację - opłata na Fundusz jest nieco absurdalna - szczególnie te wnoszone przez jednostki wykonawstwa. Ale w Państwie, w którym tak niewiele z budżetu skapuje na zadania z zakresu geodezji - jest naszym dobrodziejstwem tj. dobrodziejstwem branży. Mamy więc dwa wyjścia: albo walczyć o większe dotacje budżetowe do realizacji zdań rządowych na geodezję, albo walczyć o utrzymanie dość wysokich opłat na Fundusz. Co jest łatwiejsze?
  
A ja uważam, że dość podatków! c.d. PODGiKi powinny zarabiać na sprzedaży danych wektorowych i analizach tych danych podmiotom komercyjnym, a nie z haraczów za przyjęcie danych do zasobu i opłatach za ich wydanie! Jak to jest, że firmy takie jak Imagis, Geosystem, Navigo, Teleatlas mogą od początku pozyskiwać i aktualizować dane i je sprzedać i zarabiać krocie, a PODGiK, który dane takie ma (powinien mieć) nie może się z tego utrzymać (nie wspominam już o wielu firmach zajmujących się analizami geoprzestrzennymi...)?
  
A ja uważam, że dość podatków! Na każdym kroku podatki, nikt z władzy jeszcze nie pomyślał, że można próbować ograniczać ich liczbę zamiast zwiększać (ostatnio wreszcie wpadli na to żeby abonament znieść). I tu jest podobnie - dlaczego w ogóle mam płacić za dostarczenie danych do PODGiK a za chwile za to, że je stamtąd pobieram? Przecież to jest jakiś absurd. A PODGiKi pewnie, że są za opłatami - bo nie muszą się wysilać - pieniądze zawsze idą w jednym kierunku - niezależnie czy dane do nich wchodzą czy od nich wychodzą.
  
Pracowita noc Jak widzę noc była bardzo pracowita w komentarze. Wynika z tego, że leży nam na serduchu tan nasza geodezja. Niestety koledzy, prawda jest taka, że nikt nie liczy się z anonimowymi komentarzami. Decydenci czytają je i uśmiechają pod nosem, bo wiedzą, że i tak zrobią swoje.
  
Labirynt Nie ma jak skierować dyskusję na boczne tematy. A powinno być oczywiste że najpierw ustawa, a potem stosowny cennik - w zakresie z niej wynikającym. Po co na to tracić czas teraz???
  
do Maliniaka też Dość już uwag w formie cyferek , które nic nie dają.Czas zmieniać i nie w 5 lat a w kilka miesięcy.Wystarczy zebrać troche kompetentnych osób.Zamknąć ich na tydzień w dowolnym ośrodku i stworzą one główny zarys rozporządzenia .Następnie konsultacje i kompromis , bo nigdy wszystkich się nie zadowoli.Brawo Panie Klocek. Ktoś wreszcie powiedział ,że coś jest be i się podpisał
  
Ortofotomapa Opłata dalej za wysoka około 10 razy, ale to postęp bo wcześniej była 100 razy.
  
Może warto się ujawnić Panowie Skoro leży nam na sercu los geodezji może się ujawnimy, co bedzie to będzie. Skoro po nocach piszemy komentarze tzn. ze coś o sprawie wiemy. A co do Klocka to jak nie będzie ośrodków dokumentacji to chce być panem i władcą i mierzyć zawsze wszystko na nowo. Będzie miał więcej pracy. Tragiczne Panie Klocek. Dla Pani Miłki wszystko było OK jak zdobywała kontrakty. Ale jak ją FinSkog i Techmex załatwił to opluwa PODGIK-i. Pani Miłko (euroinżynierze) - rozwagi.
  
Do webera 15 tys. pensji, fura i komóra i frazesy z mównicy - chyba sceptyk pisze o Prezesie GUGiK. Ale potrzebny jest tylko jeden więc już za późno na załapańca :-(
  
Ale jaja.... Podzielam pogląd Obserwatora. Dodam tylko, że wystarczyło zamiast popisów godnych Wielkiego Mistrza Palestry przekazać swoje uwagi w formie konkretnych cyferek do konkretnych tabelek, np. zmniejszając kwotę za działkę z 5 zeta do 5 groszy. Byłby temat do dyskusji, i pewnie do wygrania. A teraz zacznie się deliberowanie nad ustawą i na starym rozporządzeniu geodezja pojedzie jeszcze 5 lat... Gratuluję obywatelskiej troski puryście prawa. Pozdro, nara.
  
Ta opinia na kilometr pachnie Ludmiłą P. Inaczej mówiąc Techmexem (V-mapa, kontrola ARiMR za 16 mln, TBD w mazowieckim za 3,5 mln, sponsorowane P.Ludmile konferencje). Z niekonstytucyjnością to chyba kulą w płot bo odkąd mamy Konstytucję były 2 rozporządzenia o opłatach na tej samej delegacji i jakoś były konstytucyjne a P.Klocek nie skarżył ich do TK. Co do rozłączności pzgik i egib to szczyt (nie)kompetencji. Nie art.2 i 21, tylko 5 i 7d pkt 1. Można dyskutować o wysokości opłat ale nie ugrywać przy tym interesów Techmexu i P.Wojtka
  
Niskie pobudki Sznowny Panie Klocek, niech Pan nie niszczy geodezji swoimi działaniami wynikającymi z bieżących kłopotów pańskiej firmy. Wiem, że za kilka lat będzie Pan na emeryturze i geodezja pozostanie z boku. Ale proszę pamiętać, że istnieją inni geodeci. Dzięki opłatom zasób może funkcjonować i czasami nawet poprawnie. Jesli zlikwiduje Pan opłaty, to sam jeszcze będzie Pan tego załował. Moim zdaniem roozporządzenie jest wadliwe, ale wady widzę w innym miejscu, mianowicie tam gdzie niszczy ono zasób.
  
do nieprawdziwego Wiedza Prezesa KZPFGiK pochodzi chyba z dawnych czasów, kiedy nasłuchal sie o tym w Sejmie. Ale GUGiK ma tę samą wiedzę i jednak zdecydował się na puszczenie tego przepisu. Minister też. A więc coś z tą niekonstytucyjnościa chyba nie jest tak.
  
Samobój A moim zdaniem Potrapeluk, Iwaniak i powiatowa spółka GUGiK strzelili właśnie sobie i tzw. powiatowym samobója. Nikt im już nie zaufa. Okazało się, że wywiad w Geodecie był przykrywką. Teraz wyszło szydło z worka. I miało wyjść przed Elblągiem, na którym fetowany miał być ten nibysukces. I pewnie będzie. Na miejscu Ministra (Wicepremiera!!!) wylałbym na zbity pysk wszystkich, którzy wiedząc o negatywnej opinii z 21 marca nie dali mu sygnału przed puszczeniem tego bąka legislacyjnego.
  
Do sceptyka Daj znać gdzie tak dobrze się zarabia, pewnie wielu by skorzystało.
  
... Przecież projekt wisi na stronie GUGiK. To co, dopiero teraz się go czyta?
  
Górą! Górą! Vivant Powiatowi!! Minister poparł nieustanne dążenia Powiatowych!!! Nowa Pani Prezes też!!! Brawo!!! Komercyjni - DO ROBORTY!!!
  
no nie... A ja myślalem, że to za ten projekt wylali Potrapeluka...
  
kicha Zgadzam się, że projekt rozporządzenia w sprawie opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne niczego nie wnosi. Po prostu kicha tak jak projekt ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wykonane przez Polską Geodezję Komercyjną
  



zobacz też:

NIK o zarządzaniu nieruchomościami gminnymi

Na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli opublikowano wyniki kontroli zarządzania...

Ratyfikacja PECS na finiszu

28 marca Sejm RP jednogłośnie przyjął ustawę o ratyfikacji Porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym między...

Senat o zrzekaniu się nieruchomości

Senacka nowelizacja Kodeksu cywilnego, poparta 28 marca w Sejmie, zakłada że właściciel nieruchomości będzie się...

Jolanta Orlińska głównym geodetą kraju

Według oficjalnych informacji prezes Rady Ministrów odwołał z dniem 26 marca br. Wiesława Potrapeluka z...

Rewolucja w prawie - wywiad z W. Klockiem, S. Leszko, W. Matelą i M. Ziemakiem

WALDEMAR KLOCEK, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej: Dla nas to...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Francuski naukowiec Joseph Nicolas Delisle wykonał pierwsze pomiary triangulacjyjne w Rosji (1737-39)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Dudzik

Kazimierz Dudzik
Kazimierz Dudzik, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Słupsku i założyciel firmy Geobaza, jednego z pierwszych w Polsce przedsiębiorstw o profilu geoinformatycznym. Był w Polsce pionierem w zakresie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1849
Matematyk, wynalazca Carl Kellner (1826-55) otwiera w Wetzlar (Niemcy) "Instytut optyczny", w którym produkuje mikroskopy. W 1863 r. do firmy dołącza machanik precyzyjny Ernst Leitz (1843-1920). W 1869 r. instytut zmienił nazwę na "Ernst Leitz...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama