Naukowcy z NASA rozpoczęli satelitarne badania jonosfery, a w szczególności zjawiska zórz polarnych. Otrzymane dane pozwolą na opracowanie dokładniejszych modeli tej warstwy atmosfery, te zaś umożliwią zwiększenie dokładności pozycjonowania GPS.
Badania prowadzone są przy wykorzystaniu systemu SABER (Sounding of the Atmosphere using Broadband Emission Radiometry) zainstalowanego na pokładzie satelity TIMED (Thermosphere, Ionosphere, Mesosphere, Energetics and Dynamics). Umożliwia on zbieranie dokładnych danych o cyrkulacji, składzie chemicznym i temperaturze powietrza na wysokości od 18 do 200 km. Misja rozpoczęła się w 2002 roku, choć dopiero teraz naukowcy z NASA skupili się na zbieraniu i analizie danych dotyczących warstwy E jonosfery – jednej z najsłabiej poznanych dotąd części atmosfery ziemskiej. Badania polegają w tym przypadku na pomiarach promieniowania podczerwonego emitowanego przez dodatnio naładowane cząsteczki tlenku azotu. Intensywność tej emisji uzależniona jest z kolei od siły wiatrów słonecznych, docierających do górnych warstw atmosfery.

Dotychczas tego typu dane zbierane były przez nierównomiernie rozmieszczone naziemne stacje badawcze. Ich najważniejszym zastosowaniem jest opracowywanie i aktualizacja międzynarodowego modelu jonosfery IRI (International Reference Ionosphere), który jest wykorzystywany do zwiększenia dokładności systemów GNSS. Dzięki danym z urządzenia SABER możliwe będzie opracowanie jeszcze dokładniejszej wersji IRI, uwzględniającej reakcję tej warstwy atmosfery na aktywność Słońca.