Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-05-08| GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Budżet NASA na lata 2010-2014


W ciągu najbliższych czterech lat całkowity budżet NASA ma wzrosnąć z 17,7 mld do 18,8 mld dolarów. Znaczna jego część (5,2 mld w 2014 r.) przeznaczona będzie na różnego rodzaju projekty naukowe. W bieżącym roku na badania powierzchni naszej planety NASA przeznaczyła 1,38 mld dolarów , zaś w roku 2014 kwota ta wzrośnie o 16% do 1,65 mld USD. Do najważniejszych i najdroższych zadań agencji na najbliższe lata zaliczają się:

GPM (Global Precipitation Measurement) – celem projektu jest pozyskanie globalnych danych o wysokości opadów atmosferycznych. W odróżnieniu od realizowanego wspólnie z Japońską Agencją Kosmiczną projektu TRMM (Tropical Rainfall Measuring Mission) informacje będą zbierane z większą częstotliwością i będą cechowały się większym pokryciem przestrzennym. Satelita ma zostać wystrzelony na przełomie 2013 i 2014 roku.
Glory Mission - projekt zakłada zebranie danych o światowym rozmieszczeniu aerozoli – zarówno pochodzenia naturalnego, jak i antropogenicznego. Satelita będzie także mierzył irradiację słoneczną (tj. strumień promieniowania w przeliczeniu na jednostkę powierzchni).Misja ma rozpocząć się na początku 2010 roku.
LDCM (Landsat Data Continuity Mission) – kontynuacja analizy zobrazowań satelitarnych dostarczanych przez satelity Landsat 5 i 7.
NPOESS (National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System) – system satelitów przeznaczonych do mierzenia stężenia ozonu atmosferycznego, pozyskiwania zdjęć w różnych przedziałach promieniowania widzialnego i podczerwonego, a także generowania profili temperatury i wilgotności atmosfery.
ICESat-II (Ice, Cloud and land Elevation Satellite) – zastępca satelity ICESat-I wystrzelonego w 2003 roku, którego zadaniem jest prowadzenie pomiarów roślinności, lodowców oraz wysokości chmur i aerozoli zawieszonych w atmosferze. Nowy satelita ma zostać wystrzelony w 2015 roku.
SMAP (Soil Moisture Active and Passive) – program budowy do 2014 roku satelity radarowego do monitoringu wilgotności gleby oraz procesów jej zamarzania i rozmarzania. Pozyskane dane mają pomóc lepiej zrozumieć światowy obieg wody, funkcjonowanie lądowych ekosystemów oraz wymianę węgla między atmosferą a litosferą.
Decadal Survey Mission – opracowywanie założeń misji badawczych na kolejne dekady XXI wieku w ramach inicjatyw Tier-1 i Tier-2.

Budżet NASA zakłada także kontynuację zbierania i analizy danych przez satelity OSTM (Ocean Surface Topography Mission), TRMM, Terra, Aqua i Aura. Trzy ostatnie projekty realizowane są w ramach misji EOS (Earth Observing System) wspólnie z agencjami kosmicznymi z Brazylii, Finlandii, Holandii, Japonii, Kanady i Wielkiej Brytanii.

Źródło: NASA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS