Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-05-02| GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Czy jabłko spada szybciej niż pomarańcza?


Fizyk z Uniwersytetu w Bloomington (stan Indiana) V. Alan Kostelecky przedstawił na łamach tygodnika „New Scientist” teorię „rozszerzenia modelu standardowego”, według której siła grawitacji może być uzależniona od typu cząstek elementarnych, z jakich składa się ciało, a także kierunku, w jakim się ono porusza.

Teoria SME (Standard Model Extension) jest próbą wytłumaczenia rozbieżności między szczególną teorią względności a teorią kwantową. Według A. Kosteleckiego, kluczem do rozwiązania zagadki może być nieodkryte dotąd pole siłowe (zwane polem X), które zakłóca tzw. symetrię Lorentza. Idea owej symetrii zakłada, że wszechświat jest izotropowy, tak więc nie można w nim wyznaczyć „góry” czy „dołu”, bądź też kierunku, w którym podróż byłaby względnie łatwiejsza. Jak dotąd, nikt nie zdołał tych poglądów obalić, jednak wyzwania tego podjął się A. Kostelecky, twierdząc, iż siła grawitacji wcale nie musi być jednorodna w całym wszechświecie. Swoją teorię ilustruje za pomocą słynnego jabłka Izaaka Newtona. Uważa on, iż gdyby faktycznie istniało nieznane pole X, to identyczne jabłko spadałoby z różną prędkością w zależności od pory roku. Co więcej, inaczej spadałaby np. pomarańcza, gdyż składa się z innych cząstek elementarnych niż jabłko.

Fizyk podkreśla jednak, że różnice te w praktyce mogą być tak niewielkie, że współczesna technologia nie jest w stanie ich zmierzyć. Potwierdzają to badania zespołu naukowców pod kierunkiem Erica Adelbergera z Uniwersytetu w Seattle, który nie wykazał żadnej różnicy w oddziaływaniu siły ciążenia na atomy tytanu i berylu. Alan Kostelecky sądzi, że pierwszych rezultatów badań potwierdzających jego teorię można spodziewać się najwcześniej za 10 lat.

Źródło: New Scientist


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS