W Warszawie rozpoczęło się (29 maja) czterodniowe sympozjum Stowarzyszenia Europejskich Ośrodków Teledetekcji (EARSeL). Tematem międzynarodowego spotkania naukowców są „Nowości i wyzwania w teledetekcji”.
Referat otwierający sympozjum wygłosił prof. Andrew Skidmore, szef Departamentu Zasobów Naturalnych holenderskiego ITC (International Institute for Geoinformation Science and Earth Observation). Przedstawił on rolę i znaczenie teledetekcji we współczesnych badaniach. Podstawą do tych rozważań było 25 fundamentalnych pytań, na jakie nauka powinna odpowiedzieć w ciągu najbliższego ćwierćwiecza (pytania te postawił magazyn „Science” w lipcu ub.r. z okazji swego 125-lecia). Jak stwierdził Skidmore – podstawą do uzyskania odpowiedzi na 9 z nich jest GIS, a na 14 –teledetekcja. Potwierdzeniem szerokich możliwości wykorzystania teledetekcji są opracowania prezentowane na sympozjum. W imprezie biorą udział naukowcy z kilkudziesięciu krajów z całego świata. Gospodarzem spotkania jest Instytut Geodezji i Kartografii. W otwarciu obrad wziął udział minister budownictwa Antoni Jaszczak (na zdjęciu).
EARSeL – zostało założone w 1977 r. pod auspicjami Europejskiej Agencji Kosmicznej; organizacja zajmuje się m.in.: stymulowaniem i rozwojem nauki w dziedzinie teledetekcji i obserwacji Ziemi, inicjalizacją i koordynacją badań naukowych, rozwijaniem współpracy pomiędzy ekspertami z dziedziny teledetekcji i specjalistami ds. ochrony środowiska, jak i pomiędzy wschodnio- i zachodnioeuropejskimi instytutami. Obecnie EARSeL zrzesza 250 organizacji.
