Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-30| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Firma, Instytucje, Imprezy

Seminarium na temat wyzwań współczesnej teledetekcji rozpoczęło się w WarszawieW Warszawie rozpoczęło się (29 maja) czterodniowe sympozjum Stowarzyszenia Europejskich Ośrodków Teledetekcji (EARSeL). Tematem międzynarodowego spotkania naukowców są „Nowości i wyzwania w teledetekcji”.

Referat otwierający sympozjum wygłosił prof. Andrew Skidmore, szef Departamentu Zasobów Naturalnych holenderskiego ITC (International Institute for Geoinformation Science and Earth Observation). Przedstawił on rolę i znaczenie teledetekcji we współczesnych badaniach. Podstawą do tych rozważań było 25 fundamentalnych pytań, na jakie nauka powinna odpowiedzieć w ciągu najbliższego ćwierćwiecza (pytania te postawił magazyn „Science” w lipcu ub.r. z okazji swego 125-lecia). Jak stwierdził Skidmore – podstawą do uzyskania odpowiedzi na 9 z nich jest GIS, a na 14 –teledetekcja. Potwierdzeniem szerokich możliwości wykorzystania teledetekcji są opracowania prezentowane na sympozjum. W imprezie biorą udział naukowcy z kilkudziesięciu krajów z całego świata. Gospodarzem spotkania jest Instytut Geodezji i Kartografii. W otwarciu obrad wziął udział minister budownictwa Antoni Jaszczak (na zdjęciu).

EARSeL – zostało założone w 1977 r. pod auspicjami Europejskiej Agencji Kosmicznej; organizacja zajmuje się m.in.: stymulowaniem i rozwojem nauki w dziedzinie teledetekcji i obserwacji Ziemi, inicjalizacją i koordynacją badań naukowych, rozwijaniem współpracy pomiędzy ekspertami z dziedziny teledetekcji i specjalistami ds. ochrony środowiska, jak i pomiędzy wschodnio- i zachodnioeuropejskimi instytutami. Obecnie EARSeL zrzesza 250 organizacji.

geodezja

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS