wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-04-27| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy

30 lat OPOLiS: kuźni kadr teledetekcyjnych w Polsce


W siedzibie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie odbyło się spotkanie z okazji 30 rocznicy powstania OPOLiS – Ośrodka Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych w IGiK. Początki istnienia ośrodka wiążą się z decyzją Prezydium Rządu z grudnia 1975 r. (145/75) „w sprawie wykorzystania obrazów satelitarnych Ziemi i zdjęć lotniczych w zarządzaniu gospodarką narodową”. Szefem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii był wówczas Czesław Przewoźnik (na zdjęciu). W ślad za wspomnianą decyzją na rozwój ośrodka przeznaczono odpowiednie środki finansowe. Umożliwiły one zakup nowoczesnego sprzętu i technologii oraz szkolenie personelu w najlepszych centrach naukowych za granicą.

Przez wiele lat OPOLiS był kuźnią kadr w dziedzinie teledetekcji satelitarnej w Polsce. Wykonano w nim pierwsze w Polsce opracowania satelitarne zarówno na bazie zdjęć panchromatycznych i multispektralnych, jak i w podczerwieni. Tam też obróbce poddano zdjęcia wykonane w kosmosie przez pierwszego polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego. W czasach świetności ośrodek dysponował nawet własnym helikopterem. Na podstawie zadań realizowanych przez OPOLiS powstało kilkadziesiąt prac doktorskich, a znaczna część dzisiejszego środowiska naukowego czy szefów firm zajmujących się przetwarzaniem zdjęć satelitarnych w Polsce swoje doświadczenie zdobywała właśnie tam.
Znamienne, że na dzisiejszej uroczystości, która zgromadziła ponad 60 osób i na którą przybyli przedstawiciele także pozageodezyjnych instytucji, nie pojawił się żaden reprezentant Ministerstwa Transportu i Budownictwa ani Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii – odpowiadających w Polsce m.in. za rozwój teledetekcji.

geodezja

jp


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS