Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-04-27| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy

30 lat OPOLiS: kuźni kadr teledetekcyjnych w Polsce


W siedzibie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie odbyło się spotkanie z okazji 30 rocznicy powstania OPOLiS – Ośrodka Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych w IGiK. Początki istnienia ośrodka wiążą się z decyzją Prezydium Rządu z grudnia 1975 r. (145/75) „w sprawie wykorzystania obrazów satelitarnych Ziemi i zdjęć lotniczych w zarządzaniu gospodarką narodową”. Szefem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii był wówczas Czesław Przewoźnik (na zdjęciu). W ślad za wspomnianą decyzją na rozwój ośrodka przeznaczono odpowiednie środki finansowe. Umożliwiły one zakup nowoczesnego sprzętu i technologii oraz szkolenie personelu w najlepszych centrach naukowych za granicą.

Przez wiele lat OPOLiS był kuźnią kadr w dziedzinie teledetekcji satelitarnej w Polsce. Wykonano w nim pierwsze w Polsce opracowania satelitarne zarówno na bazie zdjęć panchromatycznych i multispektralnych, jak i w podczerwieni. Tam też obróbce poddano zdjęcia wykonane w kosmosie przez pierwszego polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego. W czasach świetności ośrodek dysponował nawet własnym helikopterem. Na podstawie zadań realizowanych przez OPOLiS powstało kilkadziesiąt prac doktorskich, a znaczna część dzisiejszego środowiska naukowego czy szefów firm zajmujących się przetwarzaniem zdjęć satelitarnych w Polsce swoje doświadczenie zdobywała właśnie tam.
Znamienne, że na dzisiejszej uroczystości, która zgromadziła ponad 60 osób i na którą przybyli przedstawiciele także pozageodezyjnych instytucji, nie pojawił się żaden reprezentant Ministerstwa Transportu i Budownictwa ani Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii – odpowiadających w Polsce m.in. za rozwój teledetekcji.

geodezja

jp


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS