wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-19| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Seminarium marszałka województwa mazowieckiego „Metodyka prac urządzenioworolnych”


Jan Bielański, dyrektor Departamentu Gospodarki Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poinformował o pracach prowadzonych nad nowelizacją ustaw związanych z gospodarowaniem ziemią: o planowaniu przestrzennym, o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o scalaniu gruntów, a także proponowanych zmianach w Prawie geodezyjnym i kartograficznym oraz Prawie wodnym. Profesor Wojciech Wilkowski z Politechniki Warszawskiej zaproponował opracowanie nowej ustawy „o rozwoju obszarów wiejskich”, która określiłaby zasady gospodarowania ziemią na obszarach wiejskich rozrzucone obecnie w wielu aktach prawnych.

W seminarium pt. „Metodyka prac urządzenioworolnych” zorganizowanym 18 maja przez marszałka województwa mazowieckiego uczestniczyło kilkadziesiąt osób reprezentujących głównie samorządy lokalne. Można się tam było dowiedzieć m.in., że „Strategia rozwoju województwa do roku 2020” przeszła już etap konsultacji i obecnie pracuje nad nią Sejmik Wojewódzki. To ostatni moment, żeby jeszcze coś w niej zmienić. Geodeta województwa Krzysztof Mączewski przedstawił walory środowiskowo-przyrodnicze Mazowieckiego istotne dla rozwoju obszarów wiejskich. Zgromadzone w GIS-ie Mazowsza dane pozwalają wyodrębnić obszary o najwyższym potencjale bonitacyjnym, które nie powinny zostać objęte urbanizacją. Wspomniany już Jan Bielański przypomniał, że przed wojną rocznie scalano w Polsce 400 tys. ha, w latach 70. – średnio 300 tys. ha, a ostatnio - zaledwie 8-9 tys. ha. Wielką szansą na przyspieszenie tempa prac są pieniądze z Unii Europejskiej. Niestety, MRiRW nadal stoi na stanowisku, że tylko państwo (czyli WBGiTR) może zagwarantować poprawne i bezpieczne z punktu widzenia właściciela gruntów scalenie. Z kolei z doświadczeń bawarskich, zaprezentowanych przez dr Katarzyną Sobolewską-Mikulską, wynika, że żadne prace z zakresu scaleń nie są tam podejmowane bez zgody i udziału społeczności lokalnej, a promocja takiego projektu zajmuje nawet 5 lat. Na pocieszenie można tylko dodać, że wielu zabiegów przeprowadzanych w Bawarii, a polegających na przywróceniu obszarom wiejskim ich naturalnego niegdyś stanu, nie trzeba będzie u nas przeprowadzać, nie zdążyliśmy ich bowiem „zindustrializować”.

kpk


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS