Dzięki nowoczesnym metodom badawczym już po kilkunastu minutach od wystąpienia trzęsienia ziemi w okolicach włoskiego miasta L'Aquila 6 kwietnia różne instytucje naukowe udostępniły szczegółowe mapy prezentujące zasięg oraz rozmiary katastrofy.
Mapy na stronie United States Geological Survey (USGS) pokazują między innymi przestrzenne zróżnicowanie siły trzęsienia, a także liczbę i rozmieszczenie ludności narażonej w różnym stopniu na skutki kataklizmu. Prezentacje generowane są przy wykorzystaniu systemu PAGER (Prompt Assessment of Global Earthquakes for Response) nawet w 30 min po trzęsieniu.

Równie szybko publikowane są mapy na stronie internetowej agencji European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC). Oprócz standardowych grafik pokazujących epicentrum i magnitudę oraz animacji, udostępniono także mapy odczuwalności trzęsień ziemi. Opracowywane są one na podstawie krótkich ankiet wypełnianych przez internautów, którzy znajdują się w zasięgu kataklizmu. Wyniki przetwarzane są w technologii Digital Element's IP Intelligence, dzięki której każdy użytkownik lokalizowany jest na podstawie adresu IP. Tak zbierane dane mogą być opublikowane nawet po 10 minutach od wystąpienia trzęsienia.