Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-29| Geodezja, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

Geodezja w MSWiA. Wkrótce w Sejmie debata o nowej organizacji działów administracji rządowejPod obrady Sejmu (7 czerwca) wchodzi rządowy projekt ustawy o zmianach organizacyjnych niektórych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw. Zgodnie z nim mają być dokonane zmiany w strukturze administracji rządowej, w tym podporządkowanie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji spraw geodezji i kartografii oraz przekazanie nadzoru nad Głównym Geodetą Kraju.

W uzasadnieniu do projektu ustawy zaznaczono, że przeniesienie zagadnień dotyczących geodezji i kartografii z działu budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa do działu administracja publiczna związane jest z tym, że zadania realizowane przez administrację geodezyjną wiążą się z działalnością terenowych organów administracji rządowej. Do zadań tych należy m.in. ewidencjonowanie lokalnych systemów informacji o terenie, prowadzenie zasobu geodezyjno-kartograficznego i ewidencji gruntów i budynków.
Ustawa tworzy też dwa nowe działy administracji rządowej: rybołówstwo oraz sprawy rodziny. Z kolei Wyższy Urząd Górniczy, który od 2001 był pod nadzorem ministra spraw wewnętrznych i administracji, ma się znaleźć pod nadzorem ministra środowiska.
Z uwagi na pilną potrzebę wprowadzenia proponowanych zmian postuluje się wejście ustawy w życie z chwilą jej ogłoszenia.

Warto przypomnieć, że 11 marca br. premier Kazimierz Marcinkiewcz zapowiedział połączenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Kadencja dotychczasowego Głównego Geodety Kraju kończy się z chwilą powołania nowego. Od połowy lutego trwa konkurs na to stanowisko. Według niepotwierdzonych informacji 6 czerwca kandydaci mają przystąpić do części testowej konkursu.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS