Pod obrady Sejmu (7 czerwca) wchodzi rządowy projekt ustawy o zmianach organizacyjnych niektórych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw. Zgodnie z nim mają być dokonane zmiany w strukturze administracji rządowej, w tym podporządkowanie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji spraw geodezji i kartografii oraz przekazanie nadzoru nad Głównym Geodetą Kraju.
W uzasadnieniu do projektu ustawy zaznaczono, że przeniesienie zagadnień dotyczących geodezji i kartografii z działu budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa do działu administracja publiczna związane jest z tym, że zadania realizowane przez administrację geodezyjną wiążą się z działalnością terenowych organów administracji rządowej. Do zadań tych należy m.in. ewidencjonowanie lokalnych systemów informacji o terenie, prowadzenie zasobu geodezyjno-kartograficznego i ewidencji gruntów i budynków.
Ustawa tworzy też dwa nowe działy administracji rządowej: rybołówstwo oraz sprawy rodziny. Z kolei Wyższy Urząd Górniczy, który od 2001 był pod nadzorem ministra spraw wewnętrznych i administracji, ma się znaleźć pod nadzorem ministra środowiska.
Z uwagi na pilną potrzebę wprowadzenia proponowanych zmian postuluje się wejście ustawy w życie z chwilą jej ogłoszenia.
Warto przypomnieć, że 11 marca br. premier Kazimierz Marcinkiewcz zapowiedział połączenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Kadencja dotychczasowego Głównego Geodety Kraju kończy się z chwilą powołania nowego. Od połowy lutego trwa konkurs na to stanowisko. Według niepotwierdzonych informacji 6 czerwca kandydaci mają przystąpić do części testowej konkursu.