wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-21| Geodezja, Prawo, Przetargi, Instytucje, Kataster

25 maja br. wchodzi w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych


W czwartek, 25 maja, wchodzi w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami zamówienia o wartości od 6000 do 60 000 euro nie podlegają obowiązkowi publikowania w Biuletynie Zamówień Publicznych. Dla tego typu zamówień nie będą również stosowane przepisy dotyczące terminów: złożenia wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym oraz złożenia ofert, ofert orientacyjnych, podobnie jak przepisy dotyczących odwołań i skarg. Terminy składania ofert nie mogą być krótsze niż 7 dni od dnia publikacji na stronach portalu UZP.

Ogłoszenia o wszczęciu postępowania oraz zawarciu umowy zamawiający ma zamieszczać na stronach internetowych UZP (urząd przygotowuje taką stronę do samodzielnego zgłaszania publikowanych przetargów o wartości 6-60 tys. euro) oraz na własnej stronie internetowej. W ogłoszeniu mają być podane: przedmiot zamówienia, kryteria oceny ofert, termin i miejsce składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, uzasadnienie wyboru wykonawcy.
W ustawie pojawiły się także nowe terminy. I tak „dynamicznym systemem zakupów” jest elektroniczny proces udzielania zamówień, których przedmiotem są dostawy powszechnie dostępne, nabywane na podstawie umowy sprzedaży lub usługi powszechnie dostępne. Inną nowością są „umowy ramowe” zawierane pomiędzy zamawiającym a jednym lub większą liczbą wykonawców. Celem takich umów jest ustalenie warunków dotyczących zamówień publicznych (cena, ilość), jakie mogą zostać udzielone w danym okresie. Z kolei „centralny zamawiający” może przygotowywać i przeprowadzać postępowanie, a także udzielać zamówień lub zawierać umowy ramowe na potrzeby zamawiających z administracji rządowej. Dotyczy to przypadku występowania więcej niż jednego zamawiającego. W ustawie sprecyzowano także termin „roboty budowlane”, który należy rozumieć zgodnie z zapisami ustawy Prawo budowlane.

Ustawa ma na celu dostosowanie naszego prawa do unijnych dyrektyw dotyczących koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (2004/18/WE) oraz w dziedzinie energetyki, transportu, usług pocztowych i gospodarki wodnej (2004/17/WE). Nowelizacja ma też skutkować łatwiejszym dostępem przedsiębiorców do zamówień publicznych oraz ma udrożnić procedury przetargowe i ograniczyć zjawisko korupcji.

AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS