Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-05-21| Geodezja, Prawo, Przetargi, Instytucje, Kataster

25 maja br. wchodzi w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych


W czwartek, 25 maja, wchodzi w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych. Zgodnie z nowymi przepisami zamówienia o wartości od 6000 do 60 000 euro nie podlegają obowiązkowi publikowania w Biuletynie Zamówień Publicznych. Dla tego typu zamówień nie będą również stosowane przepisy dotyczące terminów: złożenia wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym oraz złożenia ofert, ofert orientacyjnych, podobnie jak przepisy dotyczących odwołań i skarg. Terminy składania ofert nie mogą być krótsze niż 7 dni od dnia publikacji na stronach portalu UZP.

Ogłoszenia o wszczęciu postępowania oraz zawarciu umowy zamawiający ma zamieszczać na stronach internetowych UZP (urząd przygotowuje taką stronę do samodzielnego zgłaszania publikowanych przetargów o wartości 6-60 tys. euro) oraz na własnej stronie internetowej. W ogłoszeniu mają być podane: przedmiot zamówienia, kryteria oceny ofert, termin i miejsce składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, uzasadnienie wyboru wykonawcy.
W ustawie pojawiły się także nowe terminy. I tak „dynamicznym systemem zakupów” jest elektroniczny proces udzielania zamówień, których przedmiotem są dostawy powszechnie dostępne, nabywane na podstawie umowy sprzedaży lub usługi powszechnie dostępne. Inną nowością są „umowy ramowe” zawierane pomiędzy zamawiającym a jednym lub większą liczbą wykonawców. Celem takich umów jest ustalenie warunków dotyczących zamówień publicznych (cena, ilość), jakie mogą zostać udzielone w danym okresie. Z kolei „centralny zamawiający” może przygotowywać i przeprowadzać postępowanie, a także udzielać zamówień lub zawierać umowy ramowe na potrzeby zamawiających z administracji rządowej. Dotyczy to przypadku występowania więcej niż jednego zamawiającego. W ustawie sprecyzowano także termin „roboty budowlane”, który należy rozumieć zgodnie z zapisami ustawy Prawo budowlane.

Ustawa ma na celu dostosowanie naszego prawa do unijnych dyrektyw dotyczących koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi (2004/18/WE) oraz w dziedzinie energetyki, transportu, usług pocztowych i gospodarki wodnej (2004/17/WE). Nowelizacja ma też skutkować łatwiejszym dostępem przedsiębiorców do zamówień publicznych oraz ma udrożnić procedury przetargowe i ograniczyć zjawisko korupcji.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS