|2009-03-23|
Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Spitsbergen w Fotoplastikonie Warszawskim
„Wyprawa na Spitsbergen” to tytuł wystawy prezentowanej w Fotoplastikonie Warszawskim przy Al. Jerozolimskich 51. Od 19 marca można na niej oglądać zdjęcia z lat 1957-58, dokumentujące codzienne życie polskich naukowców zakładających Polską Stację Naukową Hornsund na Spitsbergenie.
Stacja została założona w lipcu 1957 r. przez członków wyprawy Polskiej Akademii Nauk, działającej w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego. Wyprawą kierował Stanisław Siedlecki, znany badacz polarny, geolog i taternik, weteran pierwszych polskich ekspedycji do Arktyki w latach 30., w tym pierwszego trawersu Spitsbergenu Zachodniego. Poczynając od 1978 r., w stacji działają kolejne całoroczne wyprawy polarne Instytutu Geofizyki PAN, a w ich programie naukowym uwzględnia się pomiary geodezyjne i fotogrametryczne. Kilka z tych ekspedycji było nawet organizowanych i kierowanych przez geodetów.
Wystawie towarzyszy muzyka Mari Boine (norwesko-lapońskiej piosenkarki tworzącej i wykonującej muzykę inspirowaną folklorem lapońskim). Ekspozycję można oglądać do 25 kwietnia, w każdy czwartek, piątek i sobotę w godzinach 10.00-18.00, wstęp 1 zł. Honorowy patronat nad wystawą objęła Ambasada Norwegii i Instytut Geofizyki PAN.
Źródło: PAP, Muzeum Powstania Warszawskiego
|