Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-05-07| Mapy, Edukacja, Instytucje, Imprezy

Zainaugurowano Międzynarodowy Rok Polarny 2007-2009


W Pałacu Staszica w Warszawie 27 kwietnia br. zainaugurowano w Polsce 4. Międzynarodowy Rok Polarny 2007-2009. Jest to przedsięwzięcie naukowe o zasięgu globalnym.

W badaniach polarnych bierze udział około 30 jednostek naukowych z: Polskiej Akademii Nauk, krajowych uczelni i instytutów resortowych. Programem kieruje Polski Komitet ds. 4. Międzynarodowego Roku Polarnego, powołany już w 2004 r. przez Prezydium PAN oraz Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich . Komitet reprezentuje całe polskie środowisko polarne i jednostki naukowe uczestniczące w badaniach. Podobne Komitety funkcjonują we wszystkich krajach, które zadeklarowały udział w przedsięwzięciach badawczych związanych z tą inicjatywą.
W ramach 4. Międzynarodowego Roku Polarnego do realizacji zostały zatwierdzone następujące projekty badawcze specjalne:

Wpływ ocieplenia klimatu w rejonie Półwyspu Antarktycznego na funkcjonowanie ekosystemów morskich i lądowych (Zakład Biologii Antarktyki PAN); Dynamiczna odpowiedź lodowców Svalbardu na zmiany klimatu i jej skutki środowiskowe (grupa jednostek naukowych koordynowana przez Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk o Ziemi); Struktura przestrzenna pola temperatury powietrza jako podstawa do rozpoznania mechanizmów funkcjonowania ekosystemów na obszarze Zachodniego Spitsbergenu (grupa jednostek naukowych koordynowana przez Uniwersytet Wrocławski Wydział Nauk o Ziemi); Zmienność wybranych elementów środowiska polarnego w Atlantyckim sektorze Arktyki określona na podstawie badań prowadzonych w trzech stacjach bazowych oraz na wybranych obszarach Svalbardu w okresie pomiędzy 3 MRG 1957-1958 a 4 MRP 2007-2009 (grupa jednostek naukowych koordynowana przez Instytut Geofizyki PAN).

Źródło: MNiSW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama