Geodeci z firm Instrumenty Geodezyjne Tadeusz Nadowski z Tychów, PGI Info-Geo z Katowic oraz GEOSAT z Krakowa pracowali wraz z archeologami z Uniwersytetu Wrocławskiego przy tworzeniu szczegółowej mapy sytuacyjno-wysokościowej preinkaskiego miasta Churajon w południowym Peru.

Prace prowadzone były w ramach interdyscyplinarnego projektu „Rio Tambo”, którego celem są badania społeczności południowego Peru w kontekście zmian środowiskowych i klimatycznych od późnego plejstocenu po czasy współczesne. W trakcie pomiarów wykorzystywano m.in. technologię skaningu laserowego 3D.

Poza wysokością, na której były realizowane prace (3300 m n.p.m.) oraz warunkami klimatycznymi członkom wyprawy przyszło zmagać się z ciężkimi warunkami bytowymi oraz problemami zaopatrzeniowymi. Ekipa mieszkała w indiańskiej wiosce położonej wysoko w górach. Brak bieżącej wody oraz prądu okazał się na dłuższą metę istotnym problemem, gdyż samo ładowanie baterii wymagało wielogodzinnej wyprawy przez górskie pustkowia do miejsca, gdzie znajdował się agregat. Prace na szczęście zakończono w terminie, a sceneria Andów wynagrodziła wszelkie niedogodności.
Więcej o wynikach pracy polskich geodetów oraz ich przygodach będzie można przeczytać wkrótce na łamach Geodety.
Galeria zdjęć z wyprawy
Więcej w majowym numerze GEODETY