|2009-02-26|
Mapy, Teledetekcja, Prawo, Instytucje
PIG ze statusem państwowego instytutu badawczego
Rada Ministrów na posiedzeniu 24 lutego 2009 r., na wniosek ministra środowiska, nadała Państwowemu Instytutowi Geologicznemu status państwowego instytutu badawczego.
Jak głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu, Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie spełnia warunki zawarte w ustawie z 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, stanowiące podstawę do nadania mu takiego statusu. Instytut jest ustawowym wykonawcą zadań państwowych służb geologicznej i hydrogeologicznej, posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową i techniczną, a także znaczący dorobek naukowy oraz nowoczesną aparaturę badawczo-laboratoryjną.
Jak czytamy z kolei w komunikacie PIG, rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nadania tego statusu, które wejdzie w życie 14 dni od daty jego ogłoszenia, nie zmieni w zasadniczy sposób zakresu zadań wykonywanych przez Instytut, nie zmienią się również zasady finansowania ani podległość resortowa. Jednak nowego miana, które już wkrótce znajdzie się obok nazwy Instytutu (obchodzącego w tym roku 90-lecie swojego istnienia) na wszystkich drukach oficjalnych, nie należy traktować jedynie jako honorowego ozdobnika. Status państwowego instytutu badawczego jest czytelnym sygnałem, że Instytut ma szczególne, priorytetowe znaczenie dla państwa.
Określenie „państwowy instytut badawczy” pojawiło się w 2000 r. w czasie prac nad nowelizacją ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych. Przewidziano wówczas, że silne jednostki, które obok typowych dla swej dziedziny prac naukowych, badawczych i rozwojowych wykonują również zadania o szczególnym znaczeniu dla planowania i realizacji polityki państwa, niezbędne m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, obronności i bezpieczeństwa kraju, ochrony dziedzictwa narodowego, rozwijania edukacji i kultury oraz czuwania nad odpowiednią jakością życia obywateli mogą otrzymać status państwowego instytutu badawczego. Jak dotąd status państwowego instytutu badawczego uzyskało tylko osiem spośród prawie dwustu resortowych instytutów i ośrodków badawczo-rozwojowych (posiada go m.in. IUNG w Puławach).
Przepisy rozporządzenia RM, jak czytamy w komunikacie CIR, umożliwią Instytutowi skuteczniejsze wspieranie strategicznych celów państwa dotyczących bezpieczeństwa energetycznego (w tym magazynowania węglowodorów w strukturach geologicznych) i środowiskowego (w tym geozagrożeń i ochrony klimatu). Przyczynią się również do zwiększenia innowacyjności badań i usług dotyczących geologii. Wzmocnią samorząd terytorialny w wykonywaniu zadań związanych z geologią i gospodarką surowcową, będą także sprzyjać rozwojowi geoturystyki.
Źródło: CIR, PIG
|