Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-02-26| Mapy, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

PIG ze statusem państwowego instytutu badawczego


Rada Ministrów na posiedzeniu 24 lutego 2009 r., na wniosek ministra środowiska, nadała Państwowemu Instytutowi Geologicznemu status państwowego instytutu badawczego.

Jak głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu, Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie spełnia warunki zawarte w ustawie z 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych, stanowiące podstawę do nadania mu takiego statusu. Instytut jest ustawowym wykonawcą zadań państwowych służb geologicznej i hydrogeologicznej, posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową i techniczną, a także znaczący dorobek naukowy oraz nowoczesną aparaturę badawczo-laboratoryjną.

Jak czytamy z kolei w komunikacie PIG, rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nadania tego statusu, które wejdzie w życie 14 dni od daty jego ogłoszenia, nie zmieni w zasadniczy sposób zakresu zadań wykonywanych przez Instytut, nie zmienią się również zasady finansowania ani podległość resortowa. Jednak nowego miana, które już wkrótce znajdzie się obok nazwy Instytutu (obchodzącego w tym roku 90-lecie swojego istnienia) na wszystkich drukach oficjalnych, nie należy traktować jedynie jako honorowego ozdobnika. Status państwowego instytutu badawczego jest czytelnym sygnałem, że Instytut ma szczególne, priorytetowe znaczenie dla państwa.

Określenie „państwowy instytut badawczy” pojawiło się w 2000 r. w czasie prac nad nowelizacją ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych. Przewidziano wówczas, że silne jednostki, które obok typowych dla swej dziedziny prac naukowych, badawczych i rozwojowych wykonują również zadania o szczególnym znaczeniu dla planowania i realizacji polityki państwa, niezbędne m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, obronności i bezpieczeństwa kraju, ochrony dziedzictwa narodowego, rozwijania edukacji i kultury oraz czuwania nad odpowiednią jakością życia obywateli mogą otrzymać status państwowego instytutu badawczego. Jak dotąd status państwowego instytutu badawczego uzyskało tylko osiem spośród prawie dwustu resortowych instytutów i ośrodków badawczo-rozwojowych (posiada go m.in. IUNG w Puławach).

Przepisy rozporządzenia RM, jak czytamy w komunikacie CIR, umożliwią Instytutowi skuteczniejsze wspieranie strategicznych celów państwa dotyczących bezpieczeństwa energetycznego (w tym magazynowania węglowodorów w strukturach geologicznych) i środowiskowego (w tym geozagrożeń i ochrony klimatu). Przyczynią się również do zwiększenia innowacyjności badań i usług dotyczących geologii. Wzmocnią samorząd terytorialny w wykonywaniu zadań związanych z geologią i gospodarką surowcową, będą także sprzyjać rozwojowi geoturystyki.

Źródło: CIR, PIG


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama