wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-01-05| GIS, Mapy, Instytucje, Imprezy

Powstał atlas geochemiczny Europy


Przedstawiciele służb geologicznych i środowisk akademickich z 10 krajów zaprezentowali niedawno na posiedzeniu Komisji Europejskiej w Brukseli „Atlas geochemiczny Europy”. Po dziesięcioleciu wspólnych prac - w których aktywnie uczestniczył Państwowy Instytut Geologiczny – określono po raz pierwszy naturalne rozprzestrzenienie ponad 50 pierwiastków w glebach i wodach Europy, stosując jednolitą dla całego kontynentu metodykę pomiarów i poboru prób.

Umożliwia to m.in. wiarygodne określenie anomalnych poziomów zanieczyszczeń antropogenicznych. Aby ustalić, w jakim stopniu gleba w danym miejscu została skażona np. arsenem musimy najpierw dowiedzieć się, jaka była naturalna zawartość tego pierwiastka w gruncie i wodzie, zanim doszło do tego skażenia, czyli: należy określić tło geochemiczne. Dopiero znając tło, można wiarygodnie orzec, za jaką część zawartości pierwiastka w badanym miejscu jest odpowiedzialna przyroda, a za jaką człowiek.
Do tej pory każdy kraj europejski stosował własne kryteria dla ustalenia tła i w związku z tym wysokość zanieczyszczeń nie mogła być w pełni porównywalna. Brakowało jednolitej i wiarygodnej europejskiej bazy danych. Bazy i mapy geochemiczne istniejące w różnych krajach są, niestety, niekompletne i niespójne. Sporządzano je z użyciem różnych metod opróbowania, metod analitycznych i sposobów interpretacji. Dlatego powstał międzynarodowy program kartograficzny EuroGeoSurveys – FOREGS geochemical baseline mapping of Europe. W jego efekcie stworzono dwutomowy „Atlas geochemiczny Europy” opracowany przez służby geologiczne 26 krajów oraz trzy włoskie uniwersytety. Każdy z uczestniczących krajów pokrywał koszty prac polowych i analitycznych w obrębie swojego terytorium. Dziesięcioletnie prace zakończono w sierpniu 2006 roku.
W Polsce atlas jest rozpowszechniany przez Państwowy Instytut Geologiczny. Dostępny jest on również na serwerze fińskiej służby geologicznej – GTK.

Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS