Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-01-05| GIS, Mapy, Instytucje, Imprezy

Powstał atlas geochemiczny Europy


Przedstawiciele służb geologicznych i środowisk akademickich z 10 krajów zaprezentowali niedawno na posiedzeniu Komisji Europejskiej w Brukseli „Atlas geochemiczny Europy”. Po dziesięcioleciu wspólnych prac - w których aktywnie uczestniczył Państwowy Instytut Geologiczny – określono po raz pierwszy naturalne rozprzestrzenienie ponad 50 pierwiastków w glebach i wodach Europy, stosując jednolitą dla całego kontynentu metodykę pomiarów i poboru prób.

Umożliwia to m.in. wiarygodne określenie anomalnych poziomów zanieczyszczeń antropogenicznych. Aby ustalić, w jakim stopniu gleba w danym miejscu została skażona np. arsenem musimy najpierw dowiedzieć się, jaka była naturalna zawartość tego pierwiastka w gruncie i wodzie, zanim doszło do tego skażenia, czyli: należy określić tło geochemiczne. Dopiero znając tło, można wiarygodnie orzec, za jaką część zawartości pierwiastka w badanym miejscu jest odpowiedzialna przyroda, a za jaką człowiek.
Do tej pory każdy kraj europejski stosował własne kryteria dla ustalenia tła i w związku z tym wysokość zanieczyszczeń nie mogła być w pełni porównywalna. Brakowało jednolitej i wiarygodnej europejskiej bazy danych. Bazy i mapy geochemiczne istniejące w różnych krajach są, niestety, niekompletne i niespójne. Sporządzano je z użyciem różnych metod opróbowania, metod analitycznych i sposobów interpretacji. Dlatego powstał międzynarodowy program kartograficzny EuroGeoSurveys – FOREGS geochemical baseline mapping of Europe. W jego efekcie stworzono dwutomowy „Atlas geochemiczny Europy” opracowany przez służby geologiczne 26 krajów oraz trzy włoskie uniwersytety. Każdy z uczestniczących krajów pokrywał koszty prac polowych i analitycznych w obrębie swojego terytorium. Dziesięcioletnie prace zakończono w sierpniu 2006 roku.
W Polsce atlas jest rozpowszechniany przez Państwowy Instytut Geologiczny. Dostępny jest on również na serwerze fińskiej służby geologicznej – GTK.

Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

|2007-01-03| Nowa strona internetowa wydziału geodezyjnego

Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uruchomił ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1921-37 w ramach reformy rolnej rozparcelowano 2,469 mln hektarów gruntów?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Eugeniusz Sobczyński (1947-2025)

Eugeniusz Sobczyński (1947-2025)
Eugeniusz Sobczyński urodził się 26 października 1947 r. w Sianowie koło Koszalina. W latach 1962–1965 uczęszczał do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego w Celestynowie, w którym zdał maturę. W latach 1965–1968 był podchorążym w ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1533

1533
Petrus Apianus, Peter Bienewitz (1495-1552) profesor matematyki, kartograf i astronom publikuje dzieło "Instrument buch" o budowie i obsłudze instrumentów astronomicznych i geodezyjnych. Apianus opisał m.in. kwadrant, torquetum, zegary słoneczne, ...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama