Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-01-05| GIS, Mapy, Instytucje, Imprezy

Powstał atlas geochemiczny Europy


Przedstawiciele służb geologicznych i środowisk akademickich z 10 krajów zaprezentowali niedawno na posiedzeniu Komisji Europejskiej w Brukseli „Atlas geochemiczny Europy”. Po dziesięcioleciu wspólnych prac - w których aktywnie uczestniczył Państwowy Instytut Geologiczny – określono po raz pierwszy naturalne rozprzestrzenienie ponad 50 pierwiastków w glebach i wodach Europy, stosując jednolitą dla całego kontynentu metodykę pomiarów i poboru prób.

Umożliwia to m.in. wiarygodne określenie anomalnych poziomów zanieczyszczeń antropogenicznych. Aby ustalić, w jakim stopniu gleba w danym miejscu została skażona np. arsenem musimy najpierw dowiedzieć się, jaka była naturalna zawartość tego pierwiastka w gruncie i wodzie, zanim doszło do tego skażenia, czyli: należy określić tło geochemiczne. Dopiero znając tło, można wiarygodnie orzec, za jaką część zawartości pierwiastka w badanym miejscu jest odpowiedzialna przyroda, a za jaką człowiek.
Do tej pory każdy kraj europejski stosował własne kryteria dla ustalenia tła i w związku z tym wysokość zanieczyszczeń nie mogła być w pełni porównywalna. Brakowało jednolitej i wiarygodnej europejskiej bazy danych. Bazy i mapy geochemiczne istniejące w różnych krajach są, niestety, niekompletne i niespójne. Sporządzano je z użyciem różnych metod opróbowania, metod analitycznych i sposobów interpretacji. Dlatego powstał międzynarodowy program kartograficzny EuroGeoSurveys – FOREGS geochemical baseline mapping of Europe. W jego efekcie stworzono dwutomowy „Atlas geochemiczny Europy” opracowany przez służby geologiczne 26 krajów oraz trzy włoskie uniwersytety. Każdy z uczestniczących krajów pokrywał koszty prac polowych i analitycznych w obrębie swojego terytorium. Dziesięcioletnie prace zakończono w sierpniu 2006 roku.
W Polsce atlas jest rozpowszechniany przez Państwowy Instytut Geologiczny. Dostępny jest on również na serwerze fińskiej służby geologicznej – GTK.

Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS