Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-02-18| Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software, Kataster

Inwentaryzacja Pałacu Wilanowskiego zakończona


Konsorcjum firm Estereofoto Geoengerharia S.A., KPG i DEPHOS 4 lutego zakończyło realizację zamówienia na wykonanie inwentaryzacji do celów konserwatorskich i projektowania architektonicznego Pałacu Królewskiego i Parku w Wilanowie.

Pałac w Wilanowie jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiego baroku. Pałac i dwadzieścia cztery budynki zlokalizowane na terenie parku tworzą niepowtarzalne założenie pałacowo-parkowe. W wyniku realizacji bez mała trzyletniego projektu pałac wraz z budowlami na terenie parku zyskał najdokładniejszą dokumentację w swojej kilkuwiekowej historii. Było to możliwe dzięki zastosowaniu metody skanowania laserowego (skanery Z+F Imager 5003 i 5006) oraz fotogrametrii cyfrowej.

Dla budynku pałacu projekt swoim zakresem obejmował wykonanie planów architektonicznych, takich jak: rzuty, przekroje, widoki elewacji. Wszystkie elewacje oraz wskazane przez zamawiającego wnętrza pałacu zarejestrowano skanerem laserowym, tworząc w ten sposób cyfrową kopię bezpieczeństwa obiektu w skali 1:1. Dla elewacji i wybranych pomieszczeń z chmur punktów powstały ortoplany w skali szarości. Dla pomieszczeń bogatych w polichromie, tkaniny ścienne i historyczne posadzki na podstawie fotografii cyfrowej wykonano barwne ortofotoplany. Łącznie przekazano 3,5 TB danych cyfrowych.

Poza pałacem inwentaryzacji podlegały obiekty Zespołu Parkowo-Pałacowego w Wilanowie, między innymi: Marconiówka, kuchnie, stajnie, kordegarda, oranżeria, Domek Ogrodnika, Komisaria, Dom Lanciego, Most Rzymski, Most nad Potokiem oraz Gajówka, Pałacyk i Dozorcówka w Morysinie. Dla powyższych obiektów wykonano dokumentację wektorową, pozyskując dane głównie na podstawie skanowania laserowego. Altana Chińska zyskała wyjątkową wizualizację – utworzono jej model trójwymiarowy wypełniony naturalnymi teksturami z barwnej fotografii cyfrowej. Dla ponad 70 rzeźb parkowych i elewacyjnych zostały wykonywane skany (chmura punktów).

Kolejnym celem projektu było utworzenie mapy zasadniczej wraz z operatem pomiarowym. Materiały z inwentaryzacji są już wykorzystywane do prac konserwatorskich i adaptacyjnych w Muzeum Pałacu w Wilanowie.


Skanowanie elewacji Pałacu w Wilanowie,
fot. Anna Kowalska (DEPHOS Sp. z o.o.)

Marcin Jackowski (DEPHOS Sp. z o.o.)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama