Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-02-18 | Software, Ludzie, Instytucje

INSPIRE: bazy poza specyfikacją


Prezentacje wyników testowania specyfikacji danych oraz transformacji danych były głównym tematem posiedzenia Rady ds. Implementacji INSPIRE, które odbyło się 17 lutego w siedzibie GUGiK.

Testowanie objęło specyfikację danych ujętą w pierwszej grupie tematycznej (załącznik 1) dyrektywy INSPIRE. Celem była ocena „dopasowania” krajowych zbiorów danych do wymogów specyfikacji INSPIRE i uzyskanie odpowiedzi na pytania: czy nasze zbiory mogą być przetransformowane do schematu zdefiniowanego przez dyrektywę oraz czy pokrywają jej zakres informacyjny?

Testy wykonane przez IGiK pokazały to, czego można było się spodziewać: żaden z kilkudziesięciu badanych zbiorów nie odpowiadał wymaganiom specyfikacji. Praktycznie żaden nie nadaje się też do przeprowadzenia transformacji w trybie on-the-fly. Testowano m.in: Bazę Danych Ogólnogeograficznych, TBD, VMap Level2, EGiB, Państwowy Rejestr Granic, mapę geośrodowiskową i hydrologiczną, TERYT, bazę Natura 2000. Skupiono się na badaniu: modelu danych, dostępności metadanych, automatyzacji transformacji do wymagań INSPIRE, jakości danych. Wnioski, jakie wypływają z przeprowadzonych prób, nie nastrajają optymistycznie. Jak powiedziała prof. Elżbieta Bielecka, prezentująca wyniki prac, proces harmonizacji baz będzie długi i kosztowny.

Analiza możliwości transformacji danych do potrzeb dyrektywy, dokonana przez dr. Janusza Michalaka z Wydziału Geologii UW, wykazała z kolei, że nasze dane są ubogo wyspecyfikowane w porównaniu z wymaganiami INSPIRE oraz że brakuje narzędzi do ich obsługi (transformacji) w języku GML 3.2. Z zaprezentowanych przez niego wykresów wynika, że nie jest możliwa transformacja tych danych w zgodzie z dyrektywą.

Ramowy program tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce w latach 2009-2010, jaki przedstawił podczas posiedzenia Rady jej przewodniczący prof. Jerzy Gaździcki, obejmuje ogólne założenia oraz harmonogram wykonania: identyfikacji zbiorów danych, opisu zbiorów metadanych i ich harmonizacji. Program jest bardzo ogólny chociażby z uwagi na brak możliwości oszacowania zarówno wielkości zadań do realizacji, jak i kosztów całego przedsięwzięcia. W przedstawionej wersji proces harmonizacji baz dla pierwszej grupy tematycznej powinien się zakończyć do końca 2010 roku.

Więcej o przebiegu spotkania w marcowym numerze GEODETY

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

W maju o INSPIRE w Krakowie

V Ogólnopolskie Sympozjum z cyklu Krakowskie Spotkania z INSPIRE odbędzie się w dniach 21-23 maja br.

INSPIRE: Porządkowanie sceny i przygotowanie podstaw

Pierwsze w tym roku zebranie Rady ds. Implementacji INSPIRE (8 stycznia) poświęcone było...

INSPIRE: GGK powołał zespół ds. testowania specyfikacji

Główny geodeta kraju 9 grudnia powołał Zespół do spraw Testowania Specyfikacji Danych...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, w wieku 16 lat był mierniczym u właściciela ziemskiego, niejakiego Fairfaxa?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tycho Brahe (1546-1601)

Tycho  Brahe  (1546-1601)
Ten wybitny duński astronom urodził się 14 grudnia 1546 roku w szlacheckiej rodzinie w posiadłości Knutstrup w Skanii (dzisiaj teren Szwecji). Nauki pobierał najpierw na uniwersytetach w Kopenhadze i Lipsku, a następnie w Wittenbergu, Rostocku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1786
Pijar Ignacy Zaborowski (1754-1803), geodeta i matematyk, pisze podręcznik do nauki geodezji "Jeometrya praktyczna" - jedna z najlepszych prac z zakresu geodezji i kartografii w drugiej połowie XVIII w.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2