Czwarty zeszyt 40. tomu „Polskiego Przeglądu Kartograficznego” wydano na początku stycznia. Omówiono w nim m.in. niektóre aspekty związane z technologią GIS, metody redakcji map kropkowych, a także przypomniano o jednym z największych osiągnięć polskiej kartografii geograficznej.
Opublikowane w nim artykuły autorstwa Dariusza Gotliba i Pawła J. Kowalskiego dotyczą zagadnień produkcji map z baz danych geograficznych oraz technik i narzędzi udostępniania informacji geograficznej w internecie. Metody redagowania map kropkowych przedstawił Jacek Pasławski, a Elżbieta Floriańska i Bogdan Horodyski przypominają środowisku kartograficznemu „Atlas Świata” Służby Topograficznej Wojska Polskiego w czterdziestą rocznicę jego wydania (1962-1968 r.) Atlas ten jest jednym z największych osiągnięć polskiej kartografii geograficznej. Mimo tego z przyczyn politycznych nie znalazł w kraju należnego uznania, choć wersja angielskojęzyczna („Pergamon World Atlas”) z powodzeniem propagowała polską kartografię w krajach zachodnich, stawiając go w jednym rzędzie z najlepszymi atlasami świata. Stosowane w nim funkcje znakowe pisma opisuje także w najnowszym PPK Izabela Michna.
Prof. Andrzej Ciołkosz zamieścił w kwartalniku notatkę nt. zdjęć mikrofalowych jako przyszłości teledetekcji, a Jerzy Ostrowski przedstawia kartografię i nazewnictwo geograficzne w działalności i dorobku prof. Jerzego Kondrackiego w stulecie jego urodzin.
Suplementem do numeru jest „Bibliografia tomów 31-40 (1999-2008)”. Zawiera on wykaz opublikowanych prac uporządkowanych alfabetycznie lub chronologicznie w obrębie poszczególnych działów.