Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-12-01| GIS, Mapy, Edukacja

Mapy w elektronicznych i papierowych wersjach gazet


Dr Paweł Kowalski na przykładzie kilku znaczących tragicznych wydarzeń ostatnich dwóch lat omówił sposoby ich prezentacji poprzez infografiki w postaci map w elektronicznych i drukowanych wersjach gazet z całego świata. Słuchaczami byli uczestnicy dzisiejszego (1 grudnia) zebrania otwartego Katedry Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego pod hasłem „Mapy w elektronicznych edycjach gazet a ich wersje papierowe”.

W rozumieniu klasycznym infografiki dzieli się na 3 grupy, czyli te, które przedstawiają zasady funkcjonowania bądź działania jakiegoś zagadnienia (np. struktura władz wydziału), mapy oraz wszelkiego rodzaju informacje liczbowe w postaci wykresów, diagramów itp. Zdarzają się też infografiki będące połączeniem wszystkich ww. rodzajów, ale zamieszczane bywają tylko w wersjach papierowych gazet. W wersjach elektronicznych nie występują z powodu ograniczonej rozdzielczości ekranu czy wielkości pliku. W internecie pojawiają się natomiast animacje, których nie ma, co oczywiste, w wersjach analogowych.
Dr Kowalski skupił się na najliczniejszej grupie infografik mapowych: mapach ogólnoinformacyjnych i lokalizacyjnych wydarzeń. Jako przykłady wykorzystał pożar pociągu przyjaźni Pakistan-Indie 19 lutego 2007 r., zabójstwo Benazir Bhutto (27 grudnia 2007 r.), atak cyklonu Nargis (5 maja 2008 r.) czy trzęsienie ziemi w Chinach (12 maja 2008 r.).
Zdaniem prelegenta internet ma tę zaletę, że informacja ukazuje się bardzo szybko, jest ona przy tym różnorodna. Informacje na żywo z mapą propagują kartografię. – Kiedyś byłem purystą i zżymałem się na wszelkie błędy, teraz złagodniałem, bo w rozmowach z dziennikarzami, infografikami i odbiorcami map doszedłem do wniosku, że poprawność kartograficzna, której my staramy się przestrzegać, nie zawsze ma znaczenie dla przeciętnego odbiorcy – stwierdził.

Gospodarz spotkania prof. Jacek Pasławski zwrócił jednak uwagę na problemy związane z grafiką, czytelnością i nazewnictwem na mapach. Jego zdaniem należałoby pilnować poprawności kartograficznej tam, gdzie służy ona czytelności i poprawności przekazu informacji. Ponadto z punktu widzenia kartografów należałoby te publikacje dzielić na wydarzenia nagłe (coś się wydarzyło i szybko trzeba przekazać informacje) i takie, kiedy jest czas na przygotowanie informacji (np. bezrobocie, dziura ozonowa).
Uczestnicy spotkania zauważyli, że pokazane przykłady tworzą bardzo minorowy obraz tego typu publikacji. Prelegent uzasadniał to jednak faktem, że właśnie dlatego, że były to zdarzenia bardzo tragiczne w skutkach, odbiły się echem w prasie całego świata. Wydarzenia tragiczne są, niestety, informacjami medialnymi, które przyciągają uwagę. I znacznie częściej o nich czytamy. Bywa też, że niektóre pozytywne zjawiska są po prostu niekartowalne – dodał.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama