wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-01-21| GNSS, Sprzęt, Instytucje

Węgry wprowadzą satelitarny system informacyjny na kolei


Węgierskie Koleje Państwowe (MAV) zamierzają uruchomić w tym roku satelitarny system śledzenia ruchu pociągów, dzięki któremu pasażerowie będą mogli sprawdzić opóźnienie pociągu w internecie lub z telefonu komórkowego, a pracodawca wykryje niektóre wykroczenia maszynistów – informuje węgierski dziennik „Nepszabadsag”.

System, nad którym MAV pracowały od kilku lat, ma być gotowy pod koniec marca, a we wrześniu (po przeprowadzeniu testów) zostanie oddany do użytku i obejmie całą sieć węgierskich kolei (7800 km). Jego koszt wyniesie 2,5 mld forintów (8,8 mln euro).
Aby system mógł działać, we wszystkich lokomotywach trzeba zainstalować urządzenia pokładowe z GPS. Na razie zamontowano je we wszystkich 728 lokomotywach napędzanych silnikiem diesla, do wyposażenia pozostały jeszcze lokomotywy i pociągi elektryczne.

Wśród informacji uzyskiwanych z urządzenia pokładowego będzie m.in. aktualne położenie i prędkość pociągu, co – jak liczy MAV – pozwoli ograniczyć przypadki przekraczania dozwolonej prędkości jazdy przez maszynistów. Centrala kierująca ruchem na kolei będzie także powiadamiana o przetaczaniu składu. Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa, gdyż w ciągu ostatnich 2 lat doszło na Węgrzech do dwóch wypadków śmiertelnych spowodowanych brakiem przepływu informacji na ten temat. Urządzenie pokładowe będzie także monitorować zużycie paliwa w lokomotywach napędzanych silnikami diesla, co ma zapobiec jego kradzieży.

Źródło: Nepszabadsag


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS