wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-01-15| GIS, Teledetekcja, Firma, Software, Imprezy

Top 10 w 2008 roku


Redaktorzy serwisu „Vector1Media” pokusili się o wytypowanie 10 produktów, zdarzeń i inicjatyw z 2008 roku, które – jak przewidują – będą miały największy wpływ na rozwój rynku geoprzestrzennego w najbliższym czasie.

Oto lista Top 10 wytypowana przez: „Vector1Media”:

1. Projektowanie geograficzne – założyciel i prezes ESRI Jack Dangermond propaguje ideę podejścia geograficznego oraz systemów projektowania geograficznego. Rozszerzenie ArcSketch jest pierwszym krokiem na drodze do możliwości szybkiego wykonywania projektów na bazie warstw i w zgodzie z obowiązującymi zasadami. Idea geograficznego projektowania jeszcze bardziej rozmywa granicę między CAD i systemami informacji geograficznej oraz umożliwia nowy sposób organizacji pracy, który może wyeliminować konieczność używania narzędzi CAD i GIS przez niektórych użytkowników.

2. Wystrzelenie satelitów RapidEye – zespół 5 (niemieckich – red.) satelitów RapidEye został wystrzelony przy użyciu rosyjskiej rakiety nośnej. Szykowano się do tego już od dłuższego czasu, kiedy wreszcie plany zrealizowano, stało się to wydarzeniem. Tak jak zaplanowano, informacje gromadzone i przekazywane przez te satelity będą służyć przede wszystkim do rejestracji zmian krajobrazu.

3. Program pilotażowy Cyfrowe Miasta – zainicjowanie projektu Cyfrowe Miasta firmy Autodesk oraz pilotażowego programu miejskiego łączącego ten produkt z potrzebami różnych miast zapoczątkuje tworzenie modeli miast o wysokiej rozdzielczości i na poziomie inżynierskim w celu lepszego zagospodarowania terenów zurbanizowanych. Objęcie tą inicjatywą różnych miast na świecie, z których każde ma własne, odrębne cele, pozwoli zweryfikować ideę projektu w zależności od rozmaitych kryteriów.

4. Ukończenie NEXTMap Europe – zakończenie projektu NEXTMap oznacza powstanie pierwszego pełnego cyfrowego modelu terenu Europy o wysokiej rozdzielczości i jednolitej dokładności danych. NEXTMap Europe odznacza się dużo wyższą jakością niż wykorzystywane dotąd przez użytkowników podobne dane SRTM (z misji radarowej promu kosmicznego – red.). W miarę jak społeczność geodetów coraz wyraźniej zmierza w kierunku 3D, NEXTMap Europe będzie prawdopodobnie coraz szerzej wykorzystywane na naszym kontynencie.

5. Bentley V8i – firma Bentley Systems wypuściła na rynek rodzinę programów V8i. Mają one służyć do opracowywania, przekształcania i integrowania modeli geoprzestrzennych w powiązaniu z infrastrukturą. Produkty wersji V8i bazują na platformie MicroStation i odznaczają się istotnymi zaletami w dziedzinie interoperacyjności, georeferencji, modelowania oraz prezentacji dynamicznych. Kwestie infrastrukturalne na całym świecie zyskują na znaczeniu, wydaje się więc, że V8i trafiła na swój czas.

6. ArcGIS Online Open API – firma ESRI wypuszczając na rynek ArcGIS Server REST API, JacaScript API, Flex API, .NET Web ADF, JAVA Web ADF, a nawet rozszerzenia JavaScript dla Google Maps i Virtual Earth, niezwykle ułatwiła szybkie tworzenie estetycznych internetowych aplikacji kartograficznych. Produkty te odznaczają się elastycznością, wyjątkową funkcjonalnością i intuicyjnym interfejsem.

7. UE ostatecznie zatwierdza system satelitarny Galileo – Galileo ma za sobą długą i burzliwą historię, od etapu pomysłu do planu, a potem szerokiej debaty politycznej. Z początkiem 2008 r. w wyniku tej debaty przestał być traktowany jako przedsięwzięcie komercyjne i zyskał pełne poparcie Komisji Europejskiej. Porozumienie w sprawie projektu zostało sfinalizowane na wiosnę 2008 r., a pierwszy zespół gotowych do eksploatacji czterech satelitów powinien znaleźć się na orbicie około 2010 r., zaś komplet 27 satelitów – do 2013 r.

8. Kartografia podwodna – zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza poszczególne państwa mają do 13 maja 2009 r. czas na określenie odległości szelfu kontynentalnego od swoich granic. Wprowadzenie nowej definicji granic państwowych sprawiło, że trwają intensywne podwodne prace kartograficzne. Będzie to miało konsekwencje dla eksploatacji bogactw naturalnych i zwiększa tarcia między krajami w wyścigu o własność dna morskiego.

9. Barack Obama zostaje prezydentem – przełomowy wybór Baracka Obamy na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych wiązał się z obietnicami inwestycji w infrastrukturę i zielone technologie, które będą wymagały poważnych nakładów na technologie geoprzestrzenne. Nacisk na zrównoważony rozwój i wyzwania wiążące się z globalnym ociepleniem pociągają za sobą także inwestycji w obserwacje Ziemi i prace naukowe.

10. Grupa Robocza OGC ds. Jakości Danych Przestrzennych – grupa ta kontynuowała w 2008 r. opracowywanie, publikowanie i podsumowywanie wyników badań dotyczących jakości danych przestrzennych. Ma to kluczowe znaczenie dla opracowywanych w przyszłości rozwiązań geoprzestrzennych. Wiele produktów i usług, które wymieniono powyżej, w ogromny stopniu zależy od jakości danych przestrzennych. Wyniki badań dostarczają pożytecznych informacji, identyfikują bowiem potrzeby i niecierpiące zwłoki problemy.

Źródło: Vector1Media


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS