Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-12-24| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Prawo, Software, Instytucje

GUGiK: rozpoczęcie projektu NATURE-SDIplus



Główny Urząd Geodezji i Kartografii zawiadomił (23 grudnia) o oficjalnym rozpoczęciu 19 listopada realizacji europejskiego projektu NATURE-SDIplus, którego celem jest m.in. opracowanie profilu metadanych i modelu bazy danych geośrodowiskowych.

Projekt NATURE-SDIplus jest częścią programu eContentplus (ustanowionego przez Parlament Europejski i Radę 9 marca 2005 r.). Cele projektu to:

opracowanie europejskiego profilu metadanych geośrodowiskowych, zgodnego z normami ISO 19115/119 oraz wytycznymi Dyrektywy INSPIRE, opracowanie jednolitego w skali kontynentu modelu bazy danych przestrzennych o charakterze tematycznym, umożliwiającego gromadzenie i przetwarzanie w spójnej strukturze danych geośrodowiskowych (głównie warstw tematycznych Protected Sites z aneksu I dyrektywy INSPIRE) zgromadzonych w zasobie poszczególnych państw członkowskich UE, utworzenie wielojęzycznego geoportalu tematycznego NATURE-SDIplus udostępniającego metadane i świadczącego usługi geoinformacyjne w oparciu o dane państw i instytucji partycypujących w projekcie.

Pierwszy etap realizacji projektu NATURE-SDIplus obejmuje zgromadzenie i przetworzenie danych przestrzennych opisujących granice następujących obszarów chronionych: • parki narodowe, • rezerwaty, • parki krajobrazowe, • obszary chronionego krajobrazu, • obszary NATURA 2000 (wyznaczone na podstawie dyrektywy ptasiej i dyrektywy siedliskowej). Kolejne etapy prac dotyczyć będą m.in. implementacji danych z baz SOZO i HYDRO oraz ich kartograficznej prezentacji w geoportalu. W ramach projektu nawiązana jest ścisła współpraca ze służbami ministra środowiska.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama