wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-01-12| GIS, Mapy, Software, Instytucje

Ruszył kielecki Geoportal


Uruchomiony 13 stycznia Geoportal Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w Kielcach będzie służył zarówno urzędnikom, inwestorom, turystom, jak i mieszkańcom miasta.

Celem budowy Geoportalu Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej jest poprawa jakości usług świadczonych przez Urząd Miejski w Kielcach, zaspokojenie potrzeb informacyjnych obywateli oraz promocja miasta. Realizacja tego zamierzenia bazuje na dostarczaniu kompleksowej i aktualnej informacji w sposób szybki, przyjazny i atrakcyjny wizualnie.
Jednym z założeń było stworzenie platformy wymiany informacji o mieście, a w przyszłości również dyskusji między różnymi instytucjami i środowiskami. Technologie internetowe mogą przyczynić się do uaktywnienia nowych grup uczestników życia społecznego – zwłaszcza młodych ludzi przyzwyczajonych do korzystania z tego medium.
Większość potrzebnych informacji będzie na wyciągnięcie ręki, co pozwoli np. na skrócenie czasu realizacji procedur administracyjnych.
Co najistotniejsze, będą one: aktualne, dokładne i wiarygodne. Stopniowo będą też wzbogacane. Oczywiście nie będą publikowane dane osobowe oraz informacje niejawne.

Potencjalny inwestor znajdzie tutaj informacje m.in. o: przeznaczeniu terenu w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, strefach ochronnych i obszarach chronionych, ukształtowaniu terenu oraz połączeniach komunikacyjnych. Turysta dowie się, gdzie znajdują się zabytki, rezerwaty, ciekawe obiekty przyrodnicze, jak przebiegają szlaki turystyczne, a także gdzie będzie mógł przenocować czy coś zjeść. Co istotne, odczyta współrzędne geograficzne interesujących go miejsc z niemal geodezyjną dokładnością. Z kolei mieszkańcy będą mogli znaleźć m.in. informacje pochodzące z ewidencji gruntów i budynków, a także informacje o lokalizacji instytucji publicznych, obiektów ochrony zdrowia, obiektów sportu i rekreacji.

W Geoportalu umieszczono także dokładną barwną ortofotomapę (z 2007 r.) o rozdzielczości 42 cm. Ogółem udostępnionych zostanie kilkadziesiąt warstw tematycznych z kilkuset znajdujących się w bazie danych MSIP. Liczba ta będzie się sukcesywnie zwiększać.
Dane pogrupowane zostały tematycznie. wydzielając:
- Profil miejski
- Rozwój i inwestycje
- Środowisko
- Aktualności
- WMS.

Poprzez Geoportal Miejski prezentowane są dane funkcjonujące wewnątrz Urzędu Miasta, a więc te same, które urzędnicy na co dzień wykorzystują do swojej pracy lub je aktualizują. Jest to gwarancja dokładności i jakości danych.
Geoportal jest witryną w pełni interaktywną. Posiada możliwość włączania/wyłączania warstw informacyjnych i swobodnego poruszania się po mapie. Można odczytać współrzędne geograficzne, dokonać pomiaru odległości oraz powierzchni, uzyskiwać informacje opisowe o obiektach na mapie, wyszukiwać trasę przejazdu lub obiekty.
Całość została zaprojektowana tak, by portal był przyjazny w użytkowaniu także dla osób, które po raz pierwszy stykają się z tego typu technologią.

Geoportal jest częścią znacznie szerszego przedsięwzięcia, jakim jest wdrożenie Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej (GIS) – w fazie początkowej obejmującego jednostki Urzędu Miasta. System ten ma kompleksowo wspierać procedury administracyjne związane z realizacją procesów inwestycyjnych i ochroną środowiska. W przyszłości planuje się, że obejmie on pozostałe obszary funkcjonowania miasta.

Zobacz kielecki Geoportal

Jadwiga Skrobacka, koordynator ds. GIS w UM Kielce


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
apropo Czy ktos wie czemu tak poleciały akcje Techmexu?
odpowiedz zgłoś
Działa ze ho ho Zaglądam a tam zamiast mapy pojawiają się komunikaty o niezdefiniowanym ofsecie w linii 1064. Trzeba cos poprawic.
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS