Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-01-06| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

Korekty na mapie Polski od nowego roku


Dwa rozporządzenia, które weszły w życie 1 stycznia br. wprowadzają kilka zmian na mapie naszego kraju. Od tego dnia m.in.: mamy 5 nowych miast, zmieniła się granica Gdańska i Sopotu oraz województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, a także 312 urzędowych nazw miejscowości.

I tak na podstawie zapisów rozporządzenia RM z 28 lipca 2008 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta (DzU nr 137, poz. 860) z początkiem roku status miasta uzyskały Bobowa i Szczucin w Małopolsce, Brzostek na Podkarpaciu oraz Krynki i Michałowo na Podlasiu. Zmiany granic obejmują przede wszystkim włączenie podmiejskich miejscowości do miast, niektóre zmiany ingerują jednocześnie w granice powiatów, a jedna wzrusza nawet granice województw (część wsi Grodziec z gminy Prabuty w woj. pomorskim przechodzi do gminy Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim).
Z kolei 16 grudnia rząd znowelizował to rozporządzenie (DzU nr 232, poz. 1563) i na podstawie tej nowelizacji obszar miasta Gdańska również z dniem 1 stycznia 2009 został powiększony o 4,55 hektara. Trzy działki ewidencyjne leżące na terenie Sopotu przeszły do Gdańska. Nowa granica biegnie przez środek Hali Sportowo-Widowiskowej.

Z kolei rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 grudnia 2008 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia nazw niektórych miejscowości i obiektów fizjograficznych (DzU nr 234, poz. 1586) obejmuje 412 miejscowości i 2 obiekty fizjograficzne. Zmieniono nim 312 urzędowych nazw miejscowości, 36 ustalono, a 64 zniesiono. Nowymi obiektami fizjograficznymi są w Nadleśnictwie Jastrowie w powiecie złotowskim nowe wzgórze – Sosnowa Góra, a w Bieszczadzkim Parku Narodowym pomiędzy Tarnicą a Krzemieniem nowa przełęcz – Przełęcz Goprowska. Szczegółowy wykaz miejscowości znajduje się w trzech załącznikach do rozporządzenia.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS