|2009-01-06|
Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster
Korekty na mapie Polski od nowego roku
Dwa rozporządzenia, które weszły w życie 1 stycznia br. wprowadzają kilka zmian na mapie naszego kraju. Od tego dnia m.in.: mamy 5 nowych miast, zmieniła się granica Gdańska i Sopotu oraz województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, a także 312 urzędowych nazw miejscowości.
I tak na podstawie zapisów rozporządzenia RM z 28 lipca 2008 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta (DzU nr 137, poz. 860) z początkiem roku status miasta uzyskały Bobowa i Szczucin w Małopolsce, Brzostek na Podkarpaciu oraz Krynki i Michałowo na Podlasiu. Zmiany granic obejmują przede wszystkim włączenie podmiejskich miejscowości do miast, niektóre zmiany ingerują jednocześnie w granice powiatów, a jedna wzrusza nawet granice województw (część wsi Grodziec z gminy Prabuty w woj. pomorskim przechodzi do gminy Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim). Z kolei 16 grudnia rząd znowelizował to rozporządzenie (DzU nr 232, poz. 1563) i na podstawie tej nowelizacji obszar miasta Gdańska również z dniem 1 stycznia 2009 został powiększony o 4,55 hektara. Trzy działki ewidencyjne leżące na terenie Sopotu przeszły do Gdańska. Nowa granica biegnie przez środek Hali Sportowo-Widowiskowej.
Z kolei rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 grudnia 2008 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia nazw niektórych miejscowości i obiektów fizjograficznych (DzU nr 234, poz. 1586) obejmuje 412 miejscowości i 2 obiekty fizjograficzne. Zmieniono nim 312 urzędowych nazw miejscowości, 36 ustalono, a 64 zniesiono. Nowymi obiektami fizjograficznymi są w Nadleśnictwie Jastrowie w powiecie złotowskim nowe wzgórze – Sosnowa Góra, a w Bieszczadzkim Parku Narodowym pomiędzy Tarnicą a Krzemieniem nowa przełęcz – Przełęcz Goprowska. Szczegółowy wykaz miejscowości znajduje się w trzech załącznikach do rozporządzenia.
AW
|