Krajowa Izba Odwoławcza działająca przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych rozpoznała 27 listopada odwołania wniesione przez GEOMAR SA w Szczecinie oraz ZUGiK Pryzmat z Warszawy od rozstrzygnięcia przez zamawiającego (Samorząd Województwa Mazowieckiego) protestów związanych z postępowaniem przetargowym na zebranie i zorganizowanie w odpowiednie struktury danych dla potrzeb TBD województwa mazowieckiego.
KIO uwzględniła odwołanie i nakazała zamawiającemu dokonanie zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia, obciążając go równocześnie kosztami postępowania. Przypomnijmy, że GEOMAR SA wniósł protest wobec treści ogłoszenia o zamówieniu i SIWZ, ponieważ w jego ocenie wymagania postawione wykonawcom wspólnie w formie konsorcjum ubiegającym się o udzielenie zamówienia utrudniają uczciwą konkurencję i stanowią ograniczenie dostępu do rynku. Zamawiający domagał się, by każdy z jego uczestników samodzielnie wypełniał postawione warunki. 24 października do protestu przystąpił ZUGiK Pryzmat.
Nastepnie 3 listopada zamawiający protest oddalił, uzasadniając, iż ma prawo określić warunki udziału w postępowaniu w taki sposób, aby zapewnić realizację zamówienia przez wykonawców posiadających doświadczenie w wykonywaniu usług o podobnym stopniu złożoności.
W związku z tym 10 listopada odwołujący wniósł protest do Krajowej Izby Odwoławczej. Zgodnie z wyrokiem KIO z 27 listopada uprawnienie do wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego przysługuje wykonawcom z mocy prawa, tym samym ustawodawca daje wykonawcom możliwość ubiegania się o zamówienie w sytuacji, gdy wykonawca nie spełnia warunków udziału w postępowaniu. Z treści ustawy Pzp wynika, że przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia. Zatem zastrzeżenie zamawiającego w niniejszym przypadku, iż warunek musi spełniać każdy z wykonawców, należy uznać za nieprawidłowy.
Szczegóły w styczniowym numerze GEODETY