|2008-12-08|
GNSS, GIS, Mapy, Sprzęt, Firma, Edukacja, Instytucje, Imprezy
Podsumowanie projektu Nawigacja w plecaku
Technologie informacyjne i mobilne w aktywnej edukacji przyrodniczej to hasło zrealizowanego w Warszawie przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa projektu „Nawigacja w plecaku”. Wyniki kolejnej odsłony programu, w którym udział biorą uczniowie warszawskich gimnazjów i liceów, zaprezentowano 2 grudnia.
Głównym celem projektu jest promocja aktywnej formy edukacji ekologicznej z wykorzystaniem technologii geoinformacyjnych. Jest on realizowany poprzez organizację zajęć terenowych dla młodzieży, w trakcie których prowadzona jest inwentaryzacja cennych przyrodniczo i kulturowo-historycznych miejsc w wybranych „zielonych zakątkach” Warszawy. Dokumentacja obserwacji w postaci zdjęć, opisów i dokładnej lokalizacji uzyskanej dzięki systemom nawigacji satelitarnej zamieszczona jest na specjalnie utworzonym portalu. Opublikowano tam również zbiór materiałów dla nauczycieli i uczniów ułatwiający przeprowadzenie zajęć w szkole i poza nią.
Konferencja podsumowująca kolejną odsłonę edycji projektu miała miejsce 2 grudnia w Kinotece. Ogłoszono wyniki konkursu, w ramach którego szkolne zespoły przygotowywały plakaty prezentujące wyniki prac terenowych przeprowadzonych w dniach 16-17 i 20 października na terenie Parku Skaryszewskiego, Lasu Bielańskiego i Lasu Kabackiego (wzięło w nich udział ponad 150 uczniów). Autorów najlepszych prac (zamieszczonych na portalu) nagrodzono notebookami od firmy Hewlett-Packard i odbiornikami GPS marki Garmin ufundowanymi przez firmę Excel. Nagrody wręczył Marek Kolbowicz – mistrz olimpijski z Pekinu (czwórka podwójna wioślarzy). Honorowy patronat nad projektem zrealizowanym przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa objęło Ministerstwo Środowiska oraz Biuro Edukacji m.st. Warszawy. Został on dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO).
Źródło: UNEP/GRID-Warszawa
|