|2008-04-03|
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Edukacja, Software, Ludzie, Imprezy, Kataster
UNEP/Grid-Warszawa: warsztaty dla nauczycieli
Centrum Informacji o Środowisku UNEP/Grid-Warszawa w ramach projektu „Nawigacja w plecaku – aktywna edukacja ekologiczna z wykorzystaniem innowacyjnych technologii informacyjnych” organizuje 11 kwietnia warsztaty dla nauczycieli geografii lub biologii.
Warsztaty odbędą się w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie przy ul. Tetmajera 38. Program warsztatów obejmuje wykłady, ćwiczenia terenowe (z zastosowaniem GPS i PDA) oraz szkolenie w pracowni komputerowej. Projekt „Nawigacja w plecaku” jest przykładem praktycznego wdrożenia i w bezpośredni sposób odwołuje się do rezultatów wcześniejszego projektu – „Wirtualny Kampinoski Park Narodowy”. W jego ramach powstał interaktywny portal informacyjno-edukacyjny pod tą samą nazwą zawierający 3 wirtualne ścieżki edukacyjno-poznawcze. Nawigacja w plecaku skierowana jest do uczniów i nauczycieli biologii i geografii z gimnazjów z gmin „kampinoskich” (w tym gimnazjów warszawskich). Obejmuje cztery główne elementy: -warsztaty dla nauczycieli; -zajęcia terenowe w Kampinoskim Parku Narodowym dla nauczycieli i uczniów; -prezentacja rezultatów zajęć terenowych – konkurs; -konferencję podsumowującą.
Warsztaty dla nauczycieli mają na celu zapoznanie uczestników z możliwościami prowadzenia aktywnej edukacji przyrodniczej w terenie z wykorzystaniem innowacyjnych technologii informacyjnych. Dzięki warsztatom będą oni przygotowani do uczestnictwa wraz ze swoimi uczniami w kolejnych etapach projektu (przede wszystkim w zajęciach terenowych w KPN), jak również do tego, aby przeprowadzić edukacyjne zajęcia terenowe w Puszczy Kampinoskiej. Warsztaty obejmą m.in. zagadnienia dotyczące nawigacji satelitarnej przy użyciu odbiorników GPS i komputerów kieszonkowych (PDA) wyposażonych w moduł GPS.
Głównym elementem projektu „Nawigacja w plecaku” będzie przeprowadzenie w dniach 19 i 20 maja br. jednodniowych zajęć terenowych w Puszczy Kampinoskiej dla uczniów i nauczycieli z 24 gimnazjów, z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej i portalu „Wirtualny Kampinoski Park Narodowy”. Każdy szkolny „patrol” będzie się składać z 5 uczniów i towarzyszącego im nauczyciela. W trakcie kilkugodzinnego marszu uczestnicy będą realizować zadania edukacyjne związane z różnorodnością biologiczną Parku oraz turystyką. Każdy patrol będzie wyposażony w narzędzia umożliwiające dokonywanie obserwacji i rejestrowanie ich wyników: odbiornik nawigacji satelitarnej GPS, komputer kieszonkowy PDA z modułem GPS, aparat cyfrowy, kwestionariusze i formularze do wprowadzania danych, a także pakiet informacyjny (instrukcja, konspekt dla nauczyciela itp.). Zgromadzone dane zostaną wprowadzone do portalu „Wirtualny Kampinoski Park Narodowy”. Więcej o projekcie i warsztatach na stronie internetowej UNEP/Grid-Warszawa.
Źródło: UNEP/Grid-Warszawa
|