Nowy szczegółowy obraz Ziemi z kosmosu przedstawiła Europejska Agencja Kosmiczna. ESA we współpracy z Organizacją ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opracowała wstępną wersję mapy pokrycia Ziemi. Prezentacji dokonano podczas warsztatów GlobCover, które odbyły się w Rzymie w ubiegłym tygodniu.
Mapa pokrycia Ziemi sporządzana była już wcześniej. Wersja która jest na ukończeniu i od lipca br. będzie ogólnie dostępna ma dziesięciokrotnie wyższą rozdzielczość (300 m). Naukowcy, którzy będą wykorzystywać dane m.in. do prac nad modelem zmian klimatycznych, przy zarządzaniu ekosystemami czy określaniu trendów w pokryciu Ziemi, określili produkt ESA jako „kamień milowy”.
Frederic Achard z unijnego Joint Research Centre (JRC) powiedział, że GlobCover jest wielkim krokiem w kierunku zautomatyzowania produkcji obrazów pokrycia Ziemi o lepszej rozdzielczości i większej szczegółowości, niż było to możliwe do tej pory.
Obraz Ziemi ma objętość 20 terabajtów i został zarejestrowany w okresie od maja 2005 r. do kwietnia 2006 r. spektrometrem średniej rozdzielczości (MERIS), zainstalowanym na satelicie ENVISAT. Na mapie pokazano 22 różne typy pokrycia Ziemi, w tym: grunty orne, lasy, wody.
Więcej informacji i danych na stronie projektu GlobCover, realizowanego przez ESA w ramach programu DUE (Data User Element of the Earth Observation Envelope Programme).
