Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-11-25 | Geodezja, Mapy, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje

Tereny rolne pozostaną w miastach


Prezydent Lech Kaczyński zawetował nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, przewidującą odrolnienie wszystkich gruntów rolnych w miastach.

Przyjęta przez sejm (10 października) nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych zakładała odrolnienie wszystkich gruntów rolnych w miastach (w pierwotnej wersji zmian odrolnieniu podlegać miały tylko grunty rolne w klasach IV-VI). Została ona zawetowana przez prezydenta, który uzasadnił podjętą decyzję sprzeciwem samorządowców, a także wnioskiem o weto wystosowanym do niego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich i Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk.

Jak podkreślił prezydent, według ekspertów, wejście w życie ustawy w proponowanym przez parlament kształcie, przy nieskutecznym systemie planowania przestrzennego, może doprowadzić m.in. do dewastacji cennych przyrodniczo fragmentów krajobrazu, wzrostu ruchu samochodowego i niekontrolowanego rozwoju budownictwa.

Źródło: PAP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wyjaśnienie Aby można było przeprowadzić ponowną klasyfikację, muszą zaistnieć konkretne przesłanki (np. przeprowadzenie melioracji...), dlatego klasyfikator nie może bezkarnie zmieniać klas gruntów. Uważam, że ustawa o ochronie gruntów jest ok. Należy w niej dostosować zapisy dot. obszarów, które są wyłączone z produkcji do zgodności z naszym rozporządzeniem i to wszystko.
  
Tu nie chodzi tylko o hipermarkety ale np o bazy hotelowe, centra konferencyjne i np pola golfowe- to że na polu golfowym rośnie trawka to nie znaczy że jest to użytek zielony. Oczywiście zgadzam się z RUMMem, że urzędnik powinien przestrzegać prawa i robić to co do niego należy, czasami ścigać osoby z urzędu za samowolne wyłączenie gruntu, ale chodzi mi zupełnie o coś innego, prawo powinno być przejrzyste jak i dla urzędnika tak i dla petenta, bez możliwości naginania prawa. Wiecie co np. robią inwestorzy mając RIIIb lub R IIIa? Kilka miesięcy, czasami tygodni przed złozeniem wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy przeprowadzają klasyfikacje i robią np RIVa a R IVa nie podlega naliczeniu opłatami jezeli grunt jest na glebach mineralnych. Niby wszystko jest OK bo klasyfikator może prawie bez konsekencji zmienić grunt o jedną klasę.
  
drodzy poprzednicy jeśłi sądzicie, że chodzi o jakichś kolesiów z 400 m2 gruntu to sie mylicie!. gra idzie o hipermarkety w centrach miast - niech ktoś policzy szybko w pamięci ile kosztuje wyłączenie 2 ha gruntów RIIIb i zaraz skumamy co jest grane...
  
parodia zgadzam sie całkowicie z opiniami że aktualnie tworzone kontury B to całkowita parodia geodezji. Wyczynia sie jakies łamańce byle tylko nie było więcej niż w decyzji, no w ostateczności 549 m2. Bo taka ostatnio panuje wykładnia tych nieszczęsnych 5 arów. Durne prawo i tyle.
  
Do Powiatowego Ustawa o ochronie ... wyrażnie mówi,jak powinien zachować się organ w sytuacji wyłączenia niezgodnego z decyzją wyłączeniową: i nie chodzi o ściganie policyjne-tylko o konsekwentne przestrzeganie prawa,co jest jedną z podstaw KPA i zapewnia aktualność EGiB(do czego jest zobowiązany starosta zgodnie z PGK
  
wadliwy tytuł artykułu Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie polegała na tym że w miastach nie miałoby być gruntów rolnych i leśnych, tylko na tym, iż w granicach administracyjnych miast wyłączone miało być działanie ustawy o ochronie gruntów.
  
Zgadzam się z optymista ustawa ochrona gruntów to czysta fikcja !!!! Jak zmusić inwestora aby wyłączył grunt??? Na dzień dzisiejszy można wyłaczyć tylko tyle ile napisze inwestor we wniosku - najczęściej jest to niezbędne minimum pod budynkiem a co z podjazdami, parkingami których nie wykazuje przy składaniu wniosku o wyłączenie??? Oczywiście można ścigać z urzędu takie osoby ale czy my mamy się bawić w policjantów??? Prawo powinno być jasne budujesz się , gmina wydała decyzję o warunkach zabudowy na całą działkę to i cała działka powinna być wyłączona z produkcji rolnej. Poza tym należy ujednolicić zapisy ustawy o ochronie gruntów z rozporządzeniem o ewidencji. Zgodnie z rozporządzeniem w skład terenów mieszkaniowych wchodzą nie tylko grunty zajete pod budynki ale także podwórza, dojazdy, przejścia itp a także ogródki przydomowe. Tylko kto wyłącza ogródki przydomowe z produkcji rolniczej?????? Pracuję w urzędzie 7 lat i jeszcze NIKT nie wystąpił o wyłączenie.
  
Fikcja Ochrona gruntów rolnych, to czysta fikcja. Tu chodzi o ochronę przed płaceniem podatków przez właścicieli rezydencji. Przykład: działka budowlana (zabudowana i urządzona) o pow. 0,5452 ha, jest wykazywana w EGIB w sposób nastepujący; 0,0452 jako B, zaś reszta jako Ps III, tylko dlatego, że odrolniono 452m2. Na pozostałych 050 ha pasą się wypasione kosiarki, ale nalicza sie podatek rolny zgodnie z zpisami zawartymi w EGIB i to jest główny powód weta Prezydenta. Może ktoś napisze artykuł, podaję przykładowy tytuł Ewidencja, a podatki, lub Grunty rolne w miastach na działkach 5 - 7 arowych. Pozdrawiam.
  
:)) jak czytam ieskuteczny system planowania przestrzennego który w rezultacie doprowadzi do wzrostu ruchu samochodowego i niekontrolowanego rozwóju budownictwa ?! - włos się jeży:)) a może pan Prezydent nie wie tak do końca co zawetował...
  
Granda Bez impichmentu nic nie zwojujemy. Ciekawe co Kaczor powie młodym ludzim, od których deweloper chce 10 tys. zł za metr kwadratowy? Ten człowiek jest rzeczywiście ciężko chory.
  
Ciekawe? Czyżby CBA szykowała jakąś drugą akcję:odrolnienie-Lepper-bis; trzeba mieć asa w razie czego w rękawie-panowie politycy. Co do urbanistów-na stronie TUP nie znalazłem żadnych informacji w sprawie wniosku o weto-coś ukrywają;może wyrzućmy wszysko do kosza i napiszmy znowu wszystkie nowe plany.
  



zobacz też:

Projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej prawie gotowy

Projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP) będzie...

Zasób geodezyjny i kartograficzny bezpłatny dla ochrony przyrody

W opublikowanej wczoraj ustawie z 3 października 2008 r. o zmianie ustawy o...

Słabsza ochrona gruntów rolnych i leśnych w miastach

W piątek (10 października) Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Państwowa Szkoła Miernicza w Łomży na początku istnienia (1919 r.) mieściła się w prywatnej kamienicy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Bobrowski (1889-1959)

Wacław  Bobrowski  (1889-1959)
Urodził się 26 lutego 1889 r. w Żłobinie koło Bobrujska w rodzinie ziemiańskiej jako syn Jerzego i Zuzanny z domu Rudomino. W latach 1901-09 uczęszczał do szkoły realnej w Wilnie. W 1910 r. rozpoczął studia w Konstantynowskim Instytucie Mierniczym w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1718
Cesarzowa Maria Teresa wprowadza kataster na terenie Księstwa Mediolańskiego (tzw. kataster mediolański). Prace topograficzne prowadzono w latach 1723-26, a szacowanie gruntów do 1731 r. Kataster mediolański był podstawą przy wprowadzaniu systemów...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama